Kanunî Ahmet Yatman'ın müzikal kimliğini oluşturan biyografik unsurlar üzerine bir inceleme
An analysis of the biographical elements shaping the musical identity of Kanunî Ahmet Yatman
  1. Tez No: 956234
  2. Yazar: KADRİYE BOZKURT HEPKORUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ASLIHAN ERUZUN ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Ekol olarak kabul edilen müzikalitesi ve dönemine göre öncü sayılabilecek çalışmalarıyla 20. yüzyıl Türk kanun sanatında özel bir konumda olan Ahmet Yatman, bu çalışmada 'özne' olarak merkeze alınmış; müzikal kimliği, biyografik unsurlar üzerinden incelenmiştir. Eğitimi ve meşk ortamları detaylı olarak irdelenmiş; bir anlamda 'Ahmet Yatman Meşk Silsilesi' oluşturulmaya çalışılmıştır. Zengin kariyer çizgisi göz önünde bulundurulduğunda, kayıtlara geçmiş son derece mütevazı kabul edilebilecek olan çalışmaları kronolojik bir çerçeveye oturtulacak şekilde aktarılmıştır. Müzikal kimliği, çocukluğunun ve gençliğinin geçtiği Konak-İkiçeşmelik ve Fener-Balat-Ayvansaray'ın kozmopolit/çokkültürlü yapısı, Roman kimliği, Radyo kültürü ve Mehtap Âlemleri üzerinden okunmuş; müzikal kariyerinde önemli bir yeri olan yurt dışı çalışmaları, özellikle de döneminde öncü sayılabilecek ABD faaliyetleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Müzisyenliğini oluşturan müzikal unsurlar, performansları ekseninde kurgulanarak alanda yapılacak yeni çalışmalara yol gösterebilecek bir içerikle ayrıntılı olarak ele alınmış; sanatçının diskografisine de kapsamlı biçimde yer verilmiştir. Çalışmada kuram olarak Ernst Bernheim'ın 'Tarih Metodolojisi' temel alınmış; yöntem olarak, doküman analizi ve görüşme şeklinde iki farklı model kullanılmıştır. Kanunu ağırlıklı olarak icra mekânlarında pratik yollarla öğrenen sanatçının çocukluğunu ve gençliğini geçirdiği Konak-İkiçeşmelik ve Fener-Balat-Ayvansaray bölgesinin kozmopolit yapısının müziğini etkilemesi; bu çokkültürlü yapının sanatçının yurt dışındaki müzik türlerine uyumlanmasını kolaylaştırması ve Roman kimliğinin müzikal kimliğini olumlu yönde etkilemiş olması çalışmanın dikkat çekici sonuçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
Ahmet Yatman, who holds a distinguished position in 20th century Turkish kanun artistry with his musical excellence and pioneering works relative to his era, is the central 'subject' of this study. His musical identity has been examined through biographical elements, with a detailed analysis of his education and meşk (apprenticeship) environments, aiming to construct what may be termed the 'Ahmet Yatman Meşk Chain'. Given his rich career trajectory, his recorded works despite their relatively modest number have been contextualized within a chronological framework. His musical identity has been analyzed in relation to the cosmopolitan and multicultural structures of Konak-İkiçeşmelik and Fener-Balat-Ayvansaray, where he spent his childhood and youth, as well as through his Romani identity, the culture of Turkish Radio, and the tradition of Mehtap Âlemleri. Furthermore, his international engagements particularly his activities in the United States, which were considered pioneering for his time have been examined in detail. The musical elements that shape his musicianship have been examined in detail through a performance-centered framework, offering content that may serve as a reference for future research in the field. The artist's discography has also been comprehensively documented. The theoretical framework of this study is based on Ernst Bernheim's Historical Methodology, while two methodological approaches document analysis and interviews have been employed. Among the noteworthy findings of this study is that the artist who acquired his qanun skills primarily through practice-based learning in performance settings was musically influenced by the cosmopolitan character of the Konak-İkiçeşmelik and Fener-Balat-Ayvansaray districts where he spent his childhood and youth; that this multicultural environment facilitated his adaptation to various musical genres abroad; and that his Romani identity positively contributed to the formation of his musical persona.