Memlük-Kıpçak Türkçesi sözlüklerinde kadınla ilgili söz varlığının tarihî- karşılaştırmalı incelemesi
The historical-comparative study of the vocabulary related to women in the Mamluk-Kipchak Turkish dictionaries
  1. Tez No: 956235
  2. Yazar: AYŞEGÜL KURT ALTINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MELEK ÖZYETGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışması, 13-14. yüzyıllarda Memlük-Kıpçak sahasında hazırlanmış sözlüklerde yer alan kadınla ilgili söz varlığını tarihî-karşılaştırmalı yöntemle incelemektedir. Kadına dair adlandırmalar, sosyal statü, doğurganlık, akrabalık ilişkileri ve kişisel eşyalara ilişkin sözcükler tematik olarak sınıflandırılmış; modern Kıpçak Türk dilleriyle karşılaştırılarak leksik ve semantik gelişimleri değerlendirilmiştir. Söz varlığı içinde yer alan sözcüklerin kökeni araştırılmış; Türkçe kökenli olanlar ile diğer dillerden alınmış olanlar tespit edilmiştir. Kadınla ilgili bazı kavramların farklı dönemlerdeki Türk yazı dillerinde nasıl temsil edildiği ve hangi sözcüklerin zamanla anlam daralması, genişlemesi ya da kaybı yaşadığı ortaya konmuştur. Bu yönüyle çalışma, tarihî sözlükçülük ve kadın odaklı dil araştırmaları açısından özgün bir katkı sunmakta; kadın kimliğinin tarihsel Türk toplumlarındaki yansımasına dilsel veriler yoluyla ışık tutmaktadır. Ayrıca tez çalışmasında Memlük-Kıpçak sahasının Kıpçak sahası başta olmak üzere modern Türk dilleriyle olan etkileşimleri de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the lexicon related to women found in the dictionaries compiled in the Mamluk-Kipchak domain during the 13th and 14th centuries, employing a historical-comparative method. Terms pertaining to women have been thematically classified under categories such as social status, fertility, kinship relations, and personal belongings. These terms have been compared with those in modern Kipchak Turkic languages to assess their lexical and semantic developments. The origins of the words in the lexicon have been investigated, identifying those of Turkic origin and those borrowed from other languages. The study also explores how certain concepts related to women have been represented in various periods of the written Turkic languages, as well as which terms have undergone semantic narrowing, broadening, or loss over time. In this respect, the research offers an original contribution to historical lexicography and gender-focused linguistic studies, shedding light on the reflection of female identity in historical Turkic societies through linguistic data. Furthermore, the interactions between the Mamluk-Kipchak domain and modern Turkic languages—particularly with other branches of the Kipchak group—have also been evaluated.