Yerel deformasyonlar nedeniyle oluşan gerinimlerin insar tekniği ile araştırılması
Investigation of strains occured by local deformations with insar technique
- Tez No: 956264
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAKİZE KÜREÇ NEHBİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Jeoinformasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tektonik hareketlerin etkisi ile oluşan deformasyonların hızlı ve güvenilir bir şekilde elde edilmesi jeodezinin konusu arasındadır. Kabuk hareketleri sonucunda oluşan deformasyonlar fay hattının yapısal özelliklerine göre yatay ya da düşey yönde gerçekleşmektedir. Doğrultu atımlı faylarda yatay yönde oluşan deformasyon büyüklüğü düşey yöndekine göre daha baskındır. Deformasyonlar bölgeyi temsil eden jeodezik ağlar ya da bir uzaktan algılama tekniği olan InSAR ile tespit edilebilmektedir. Bu çalışma kapsamında, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinin etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda bölgeyi temsil eden SAR görüntüleri kullanılarak InSAR tekniği ile düşey yöndeki hareketler tespit edilmiştir. Bununla birlikte TUSAGA-Aktif istasyonları kullanılarak jeodezik GNSS ağı kurulmuştur. Jeodezik GNSS ağının deprem öncesi ve deprem sonrası verileri bivaryat dengeleme modeline göre Gauss- Markoff modelinde en küçük kareler ilkesine göre ve tüm iz minimum koşulu altında değerlendirilerek, TUSAGA-aktif istasyonlarında oluşan deformasyon büyüklükleri tespit edilmiştir. Jeodezik ağlar ile düşey yöndeki deformasyonların tespit edilmesi için kartezyen dik koordinat sisteminde elde edilen dengeli koordinatlar, coğrafi koordinatlara dönüştürülmüştür. Coğrafi koordinatlar kullanılarak kartezyen koordinat sisteminde elde edilen deformasyon vektör bileşenleri yerel koordinat sistemine dönüştürülmüştür. Çalışmanın son aşamasında ise 1B gerinim analizleri ile InSAR ve jeodezik ağlardan elde edilen deformasyonlar geometrik olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Geodesy aims to obtain the deformations caused by tectonic movements quickly and reliably. Deformations resulting from crustal movements can occur horizontally or vertically, depending on the structure of the fault zone. In strike-slip faults, the magnitude of deformation in the horizontal direction is larger than in the vertical direction. Deformations can be detected with geodetic networks representing the region or with InSAR, a remote sensing technique. The aim of this study is to investigate the effects of the February 6, 2023, Kahramanmaraş earthquake. Vertical movements were detected with the InSAR technique using SAR images representing the region. In addition, a geodetic GNSS network was established using TUSAGA-Active stations. Before and after earthquakes data of the geodetic GNSS network were evaluated according to the least squares in the Gauss-Markoff model according to the bivariate adjustment model and under the minimum condition of the entire trace, and the deformation magnitudes occurring in the TUSAGA-active stations were determined. The adjusted coordinates obtained in the Cartesian coordinate system were converted into geographical coordinates to detect vertical deformations. Using geographical coordinates, the deformation vector components obtained in the cartesian coordinate system were converted to the local coordinate system. In the last stage of the study, deformations obtained from InSAR and geodetic networks were interpreted geometrically with 1D strain analyses.