Kolorektal adenokarsinoma hücreleri (Caco-2) üzerinde agmatinin etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of agmatine on colorectal adenocarcinoma cells (Caco-2)
  1. Tez No: 956293
  2. Yazar: MUHAMMED SAİD GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA GÜZEL TANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Agmatin sülfat ilacının kolorektal adenokarsinoma (Caco-2) hücreleri üzerinde uygun dozajlarda etkisinin hücre kültürü analiz yöntemleriyle araştırılması ve hücrelerin ilaç ile muamelesinden sonra ABC gen ailesinden ABCG2, ABCB1 ve ABCC1'in ifade değişimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma kapsamında agmatin uygulanan Caco-2 hücrelerinin canlılık analizi Tiazolil mavi tetrazolyum bromür (MTT) ile yapıldı. Ardından agmatin ilacı için belirlenen dozlarda hücre çoğalması proliferasyon assay, hücre göçü migrasyon assay, hücre invazyonu ise invazyon assay yöntemleri ile analiz edildi. Caco-2 hücrelerinin apoptotik indeks oranları da HO/PI boyama yöntemini içeren apoptoz assay yöntemi ile gerçekleştirildi. Farklı dozda ilaçla muamele edilen hücrelerde ABCG2, ABCB1 ve ABCC1 gen düzeyleri kantitatif eş zamanlı PCR (qRT-PCR) ile belirlendi. Caco-2 hücrelerine agmatin ilacı uygulandıktan sonra hücre canlılık analizi sonuçlarına göre ilacın etkin saatleri belirlendi. 48.
Özet (Çeviri)
It was aimed to research the effects of agmatine drug at appropriate dosages on colorectal adenocarcinoma (Caco-2) cells by cell culture analysis methods and to examine the expression changes of ABCG2, ABCB1 and ABCC1 from the ABC gene family after treatment of the cells with the drug. Within the scope of this study, viability analysis of Caco-2 cells which treatment of agmatine was performed with Thiazolyl blue tetrazolium bromide (MTT). After, cell proliferation was analyzed with proliferation assay, cell migration was analyzed with migration assay, and cell invasion was analyzed with invasion assay methods at the determined doses for agmatine drug. Apoptotic index rates of Caco-2 cells were also determined by the HO/PI staining method. ABCG2, ABCB1 and ABCC1 gene levels in cells treated with different doses of drugs were determined by quantitative simultaneous PCR (qRT-PCR). According to the results that after agmatine was treated to the Caco-2 cells, the efficient hours of the drug were determined according to the cell viability analysis results.