Osmanlı dönemi minyatürlerindeki motifler kullanılarak kumaş deseni tasarım örneklerinin oluşturulması
Creating fabric pattern design examples using motifs in Ottoman period miniatures
- Tez No: 956401
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE HARMANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Minyatür, bir metinde anlatılanları görsel olarak destekleyen, çiziminde perspektif kullanılmayan, figürlerin profilden çizildiği ve önem sırasına göre büyüdüğü bir resim türüdür. İlk minyatürlerin Mısır' da papirüsler üzerine yapıldığı düşünülmektedir. Türk minyatür sanatını, İslam öncesi minyatür sanatı ve İslam sonrası minyatür sanatı olarak ayırmak mümkündür. Bu araştırmanın amacı; Osmanlı Dönemi minyatür eserlerini desen özellikleri açısından inceleyerek, elde edilen motiflerden özgün kumaş yüzey tasarımları oluşturmaktır. Çalışma kapsamında elde edilen motifler dijital ortamda çizilerek tam raportlama tekniği ile kumaş desenleri oluşturulmuştur. Çalışmada nitel araştırma kapsamında olgu çalışması yöntemi kullanılmıştır. İki aşamalı olarak planlanan araştırmanın ilk bölümünde Osmanlı dönemi minyatür eserlerindeki süslemeler; desen, motif özellikleri açısından incelenmiştir. Belgesel tarama yöntemi ile elde edilen veriler analiz edilerek araştırmanın ikinci aşaması uygulamalı olarak geliştirilmiştir. Osmanlı dönemine ait 24 adet minyatür sanatı eseri amaçlı örnekleme tekniği kullanılarak araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırma sonucunda geleneksel süsleme unsurlarını barındıran minyatür eserlerden 27 adet motif elde edilerek her motiften bir kumaş deseni oluşturacak şekilde 140 cm x 140 cm karelerde raportlama işlemi gerçekleştirilmiştir. Kaynaklara dayanan minyatür eserlere ulaşılması konusundaki yaşanan güçlük dikkate alındığında minyatürlerin ve süsleme özelliklerinin arşivlenmesi, bu kültürel süsleme özelliklerinden yola çıkılarak yeni tasarım kompozisyonlarına ulaşılması, tasarım sektöründe kültürel kaynaklar kullanılarak özgün tasarımlar oluşturulmasına örnek teşkil etmesi açısından araştırma önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Miniature is a type of painting that visually supports what is explained in a text, does not use perspective in its drawing, and figures are drawn in profile and enlarged in order of importance. It is thought that the first miniatures were made on papyrus in Egypt. It is possible to divide Turkish miniature art into pre-Islamic miniature art and post-Islamic miniature art. The purpose of this research; The aim is to create fabric surface designs from the motifs obtained by examining the miniature works of the Ottoman Period in terms of their pattern features. The motifs obtained within the scope of the study were drawn digitally and fabric patterns were created by reporting processes. In the study, the case study method was used within the scope of qualitative research. In the first part of the research, which was planned in two stages, the decorations in the miniature works of the Ottoman period were examined in terms of pattern and motif features. The second phase of the research was developed practically by analysing the data obtained through the documentary scanning method. 24 miniature works of art from the Ottoman period were included in the research using the purposeful sampling technique. From miniature works. As a result of the research, 27 motifs were obtained from miniature works containing traditional ornamental elements and the reporting process was carried out in 140 cm x 140 cm squares to create a fabric pattern from each motif. Considering the difficulty in accessing miniature works based on sources, the research is important in terms of archiving the miniatures and their ornamental features, reaching new design compositions based on these cultural ornamental features, and setting an example for creating original designs using cultural resources in the design sector.