Sınıf öğretmenlerinin iki dilli öğrencilere yönelik deneyimleri ve görüşleri
Classroom teachers' experiences and opinions concerning bilingual students
  1. Tez No: 956400
  2. Yazar: MELİKE NUR ÖZKARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYBALA ÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, iki dilli öğrencilerin bulunduğu sınıflarda öğretmenlerin yaşadığı deneyimleri, karşılaştıkları dilsel ve kültürel zorlukları ve bu zorluklara karşı geliştirdikleri çözüm yollarını ortaya koymaktır. Araştırma nitel araştırma desenine uygun olarak tasarlanmış; veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmaya, Şanlıurfa ilinin Eyyübiye ilçesinde, iki dilli sınıflarda görev yapan 24 sınıf öğretmeni katılmıştır. Veriler, betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin iki dilli sınıflarda en çok iletişim güçlüğü, kültürel uyum problemleri ve akademik başarıya yönelik kaygılar yaşadıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca öğretmenlerin, bu sorunları aşabilmek için dil destekli öğretim yöntemleri benimsedikleri ve bireyselleştirilmiş öğretim uygulamalarını tercih ettikleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, iki dilli sınıflarda görev yapan öğretmenlerin pedagojik yeterliklerinin artırılmasına ve iki dilli sınıf ortamlarında karşılaşılan zorlukların üstesinden gelebilmek için hizmet içi eğitim programlarının yaygınlaştırılmasına ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Bu araştırmanın, iki dilli sınıflarda görev yapan öğretmenlerin yaşadığı deneyimlerin anlaşılmasına katkı sunması ve iki dilli sınıflardaki eğitim ortamlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalara zemin oluşturması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the challenges faced by primary school teachers working in classrooms with bilingual students and their perspectives on these challenges. The purpose of the research is to reveal the experiences of teachers in bilingual classrooms, the linguistic and cultural difficulties they encounter, and the solutions they have developed to overcome these challenges. The study was designed according to a qualitative research model, using a semi-structured interview form as the data collection tool. A total of 24 primary school teachers working in bilingual classrooms in the Eyyübiye district of Şanlıurfa province participated in the research. The data were analyzed using descriptive analysis. The findings showed that teachers primarily experienced communication difficulties, cultural adaptation problems, and concerns about academic achievement in bilingual classrooms. Additionally, it was determined that teachers adopted language-supported teaching methods and preferred individualized instruction practices to address these issues. As a result of the study, it was found that there is a need to improve the pedagogical competencies of teachers working in bilingual classrooms and to expand in-service training programs to overcome the challenges faced in bilingual classroom environments. This research aims to contribute to the understanding of the experiences of teachers in bilingual classrooms and to provide a basis for efforts to improve educational settings in such environments.