Stratonikeia – Eskihisar köyü konutlarının yapım sisteminin incelenmesi: Terzi Hasan Eroğlu evi örneği
Investigation into the construction system of residential buildings in Stratonikeia-Eskihisar village: The case of the Terzi Hasan Eroglu House
- Tez No: 956410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK EKŞİ AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Archeology, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Stratonikeia Antik Kenti, UNESCO Geçici Miras listesinde ve 1. ve 3. derece arkeolojik sit alanı olarak koruma altında olan, tarihi MÖ 3. bine dayanan ve Helenistik dönemden itibaren tarihsel süreç boyunca varlığını sürdürmekte olan önemli bir yerleşim alanıdır. Döneminde 4 köy meydanı etrafında gelişmiş sokak, meydan ve sivil mimari örneklerinin oluşturduğu organik dokulu yerleşim ile kırsal yerleşim alanı özelliğine sahip olan Eskihisar Köyü Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait yapıları ile katmanlı bir özgün doku oluşturmaktadır. Tez çalışması literatür taraması, alan çalışması ve laboratuvar analizi yöntemleriyle Muğla ili Yatağan ilçesi Eskihisar Mahallesi'nde yer alan Stratonikeia Antik Kenti yerleşimi ile iç içe geçmiş Eskihisar Köyü konutlarının plan özellikleri, yapım sistemi ve malzemesinin Terzi Hasan Eroğlu Evi ve Dükkanı yapısı üzerinden incelenmesini konu almaktadır. Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait yapılar bulunan alanda Cumhuriyet dönemi konut yapılarından biri olan Terzi Hasan Eroğlu Evi ve Dükkânı yapısı, geleneksel Türk evi özelliklerine sahip olup Muğla genelindeki geleneksel konut yapım tekniği ve malzemesi açısından benzer özelliklere sahiptir. Yapıdan alınan numunelerin laboratuvar ortamında fiziksel, kimyasal ve mekanik deneylerle incelenmesi sonucunda çalışma alanına çevresindeki il ve ilçelerdeki yapılarla karşılaştırılmış olup özellikle Osmanlı dönemine ait yapılarla benzer malzeme özelliklerine sahip olduğu görülmüştür. Sonuç olarak kültürel miras olarak günümüze kadar varlığını koruyan, kırsal yerleşim alanı olan Eskihisar Köyü ve yapıları günümüze kadar özgün yapısını koruyarak ulaşmıştır. Analiz sonuçlarının yakın bölgedeki Osmanlı dönemine ait yapılarda kullanılan yapı malzemeleri ile benzerlik göstermesi; yapılara ait yapım sisteminin somut olmayan kültürel miras değerleri niteliğinde kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze kadar ulaşmış olduğu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The ancient city of Stratonikeia, on the UNESCO Temporary Heritage List and protected as a first- and third-degree archaeological site, is a significant settlement dating back to the 3rd millennium BC and has existed throughout history since the Hellenistic period. Eskihisar Village, characterized by an organic-textured settlement consisting of streets, squares, and examples of civil architecture developed around four village squares, forms a unique, layered texture with structures from the Principalities, Ottoman, and Republican periods. This thesis examines the plan features, construction systems, and materials of the Eskihisar Village residences, which are intertwined with the Stratonikeia ancient city settlement located in the Eskihisar neighborhood of the Yatağan district of Muğla province, through literature review, fieldwork, and laboratory analysis. This study examines the house and shop structure of the Terzi Hasan Eroğlu House and Shop, using the structure of the village of Eskihisar, which is nestled within the ancient city of Stratonikeia. The Terzi Hasan Eroğlu House and Shop, a Republican-era residential structure located in an area containing structures from the Principalities, Ottoman, and Republican periods, exhibits the characteristics of a traditional Turkish house and shares similar construction techniques and materials with traditional housing throughout Muğla. Samples taken from the structure were compared with structures in surrounding provinces and districts in the study area through laboratory physical, chemical, and mechanical tests, and were found to have material properties particularly similar to those of Ottoman-era structures. Consequently, Eskihisar Village and its structures, a rural settlement that has survived to the present day as a cultural heritage site, have preserved their original structure. The similarity of the analysis results to the building materials used in Ottoman-era structures in the surrounding region indicates that the construction system has been passed down from generation to generation as an intangible cultural heritage asset.