İnönü ovası (Eskişehir) su kaynaklarının hidrojeokimyasal incelenmesi
Hydrogeochemical investigation of water resorces in inonu plain (Eskisehir)
  1. Tez No: 956411
  2. Yazar: SERCAN KAYTANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM YASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez kapsamında, İnönü Ovası'nda yer alan bazı su kaynaklarının hidrojeokimyasal ve izotopik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultuda, pH, elektriksel iletkenlik (EC) ve sıcaklık gibi fiziksel parametrelerin ölçümleri gerçekleştirilmiş; ayrıca kimyasal ve izotop analizler yapılmıştır. Araştırma alanındaki su örneklerinin sıcaklıkları 12°C ile 27°C, pH değerleri 7,1 ile 8,6 arasında, EC değerleri ise; 200 μS/cm ile 1426 μS/cm değerleri arasında değişmektedir. Sular CaMgHCO₃ ve NaHCO₃ tipindedir. Sulardaki izotop değerleri ise δ 18O için -10,85 ile, -8,56 arasında ve δ 2H değerleri -74,2 ile -64,2 arasında, trityum değerleri ise; 0 TU ile 3,03 TU arasında değişmektedir. Yapılan izotopik analizler, bölgedeki suların meteorik kökenli olduğunu ortaya koymaktadır. Suların sulama suyu olarak kullanılabilirliğinin değerlendirilmesinde çoğu örneğin sulama suyu olarak kullanıma uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the hydrogeochemical and isotopic properties of some water resources in İnönü Plain. For this purpose, physical parameters such as pH, electrical conductivity (EC) and temperature were measured and chemical and isotopic analyses were performed. The temperature of the water samples in the study area varied between 12 °C and 27 °C, pH values ranged between 7,1 and 8,6 EC values ranged between 200 μS/cm and 1426 μS/cm. The waters are of CaMgHCO₃ and NaHCO₃ type. The isotope values in the waters vary between and for δ 18O -10,85 and -8,56 between and for δ 2H values, -74,,2 and 64,2 tritium values vary between 0,00 TU and 3,03 TU. Isotopic analyses reveal that the waters in the region are of meteoric origin. In the evaluation of the usability of the waters as irrigation water, it was determined that most of the samples are suitable for use as irrigation water.