Plasentanın doğurtulma yönteminin kadınların doğum sonu ağrı, kanama ve konforuna etkisinin incelenmesi: Randomize kontrollü çalışma
Investigation of the effect of placenta delivery methodon post-birth, pain, bleeding and comfort of women:Randomized controlled study
- Tez No: 956804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÜZAR SADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Plasentanın doğurtulma yönteminin kadınların doğum sonu ağrı, kanama ve konforuna etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma randomize kontrollü deneysel türdedir. Araştırma 15 Mart 2024- 15 Ocak 2025 tarihleri arasında Tarsus Devlet Hastanesi doğumhanesine başvuran 110 (55 deney, 55 kontrol) primipar gebeyle yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Visual Analog Skala, Doğum Sonu Konfor Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS for Windows 22 paket programında sayı, yüzdelik, en az ve en çok değer ile ortalama ve standart sapma, bağımsız-bağımlı gruplarda t testi, Mann Whitney U, Will Coxon analizi ve Ki-kare testi kullanılarak yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0.05). Deney ve kontrol grubu arasında; doğum öncesi ölçülen hemoglobin düzeyi, hematokrit düzeyi, doğum sonu 6.saatte ölçülen hemoglobin düzeyi, hematokrit düzeyi, doğum öncesi ve sonrası hemoglobin ve hematokrit düzeylerinin azalmasının ortalamasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0.05). Deney ve kontrol grubu arasında şok indeksi, vital bulgular, ped takibi farkı istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0.05).Utersu tonusus her iki gruptada bütün ölçümlerde serttir. Deney ve kontrol grubu arasındaki Sosyo-kültürel Konfor ortalamaları farkı istatistiksel olarak anlamlıdır (p0.05). Sonuç: Plasentanın doğurtulma şekli kadınların ağrı düzeylerini etkilememiştir. Her iki grubunda ağrı düzeyleri benzerdir. Plasentanın doğurtulma şekli kadınların kanama düzeylerini etkilememiştir. Her iki grupta da doğum sonu kanama meydana gelmemiştir. Plasentanın doğurtulma şekli kadınların hemoglobin düzeyi, hematokrit düzeyi, vital bulguları, şok indeksi ve değişen ped miktarını, uterus tonuslarını etkilememiştir. Plasentanın doğurtulma şekli kadınların genel doğum sonu konfor düzeyini etkilemezken, yalnızca plasentası karma yöntemle doğurtulan kadınların sosyokültürel konforları daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effect of placenta delivery method on postpartum pain, bleeding, and comfort in women. Materials and Methods: The study is a randomized controlled experimental study. It was conducted with 110 primiparous pregnant women (55 experimental, 55 control) who were admitted to the delivery room of Tarsus State Hospital between March 15, 2024, and January 15, 2025. Data were collected using a Personal Information Form, Visual Analog Scale, and Postpartum Comfort Scale. Data were analyzed using the SPSS for Windows 22 package program using number, percentage, minimum and maximum values, mean and standard deviation, t-test for independent and dependent groups, Mann Whitney U analysis, Will Coxon analysis, and chi-square test. A p0.05). The difference in the mean prenatal hemoglobin level, hematocrit level, hemoglobin level and hematocrit level measured at the 6th hour postpartum, and the decrease in prenatal and postpartum hemoglobin and hematocrit levels between the experimental and control groups was not statistically significant (p>0.05). The difference in shock index, vital signs, and pad monitoring between the experimental and control groups was not statistically significant (p>0.05). Uterine tone was firm in all measurements in both groups. The difference in the Sociocultural Comfort mean scores between the experimental and control groups was statistically significant (p0.05). Conclusion: The method of placenta delivery did not affect the women's pain levels. Pain levels were similar in both groups. The method of placenta delivery did not affect the women's bleeding levels. No postpartum hemorrhage occurred in either group. The method of placenta delivery did not affect the women's hemoglobin levels, hematocrit levels, vital signs, shock index, pad changes, or uterine tone. While the method of placenta delivery did not affect the women's overall postpartum comfort level, only women whose placentas were delivered by a mixed method had higher sociocultural comfort. To investigate the effects of different placenta delivery methods (active and mixed management) applied in the third stage of labor on postpartum pain, bleeding and comfort levels of women.