Kamu diplomasisi perspektifinden uluslararası yayıncılık: TRT Arabi üzerine bir inceleme
International broadcasting from a public diplomacy perspective: A study on TRT Arabi
- Tez No: 956953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küresel ölçekte devletlerin dış politikalarını şekillendiren kamu diplomasisi, uluslararası yayıncılık aracılığıyla kültürel ve diplomatik bağların güçlendirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, Türkiye'nin Arap dünyasıyla ilişkilerini derinleştirme çabaları TRT Arabi'nin Yeni Sabah, Mozaiq ve Kıssa ve mâ fîhâ programları üzerinden nitel içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Çalışma, programların yayın planlarından tematik içeriklerine, görsel ve dilsel anlatılarından kamu diplomasisi hedeflerine kadar uzanan bir çözümleme sunarak, Türkiye'nin yumuşak gücünü artırma stratejilerini ortaya koymuştur. Bulgular, Yeni Sabah'ın modern yaşam temalarıyla dinamik bir Türkiye imajı oluşturduğunu, Mozaiq'in sanatsal anlatılarla kültürel mirası öne çıkardığını ve Kıssa ve mâ fîhâ'nın tarihî öykülerle Türk-Arap ilişkilerini derinleştirdiğini göstermektedir. Bu programlar, kültürel çeşitlilik, sanatsal ortaklıklar ve tarihî bağlar aracılığıyla kitlelerle güçlü bağlar kurarak Türkiye'nin uluslararası görünürlüğünü olumlu yönde şekillendirmektedir. Ayrıca, yayın saatlerinin bölgesel alışkanlıklara uyarlanması, içeriklerin teknoloji ve çağdaş iş birlikleriyle zenginleştirilmesi ile dijital platformların daha etkin kullanımı, TRT Arabi'nin etkisini daha da artırabilir. Çalışma, TRT Arabi'nin Türkiye'nin kamu diplomasisi hedeflerine katkıda bulunduğunu kanıtlamış ve bu alandaki stratejilerin başarısını ortaya koymuştur. Gelecekte, bu başarıyı daha da pekiştirmek için dijital entegrasyon ve içerik çeşitliliği üzerine odaklanan yeni araştırmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
In the global arena, public diplomacy plays a significant role in shaping states' foreign policies, particularly through international broadcasting that strengthens cultural and diplomatic ties. Within this context, Turkey's efforts to deepen its relations with the Arab world have been evaluated through a qualitative content analysis of TRT Arabi's programs Yeni Sabah, Mozaiq, and Kıssa ve mâ fîhâ. The study provides a comprehensive analysis of the programs' broadcast schedules, thematic content, visual and linguistic narratives, and public diplomacy objectives, highlighting Turkey's strategies to enhance its soft power. Findings reveal that Yeni Sabah creates a dynamic Turkey image through modern life themes, Mozaiq showcases cultural heritage with artistic narratives, and Kıssa ve mâ fîhâ deepens Turkish-Arab relations with historical stories. These programs foster strong connections with audiences through cultural diversity, artistic partnerships, and historical ties, positively shaping Turkey's international perception. Furthermore, adapting broadcast schedules to regional habits, enriching content with technology and contemporary collaborations, and enhancing the use of digital platforms could further increase TRT Arabi's impact. The study confirms TRT Arabi's contribution to Turkey's public diplomacy goals and underscores the success of these strategies. Future research could focus on digital integration and content diversification to further strengthen these efforts.