Comparison of two-dimensional and three-dimensional triple negative breast cancer cell culture models on treatment response
İki boyutlu ve üç boyutlu üçlü negatif meme kanseri hücre kültürü modellerinin tedavi yanitina ilişkin karşilaştirilmasi
- Tez No: 956976
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biology, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Üçlü negatif meme kanseri (TNBC), kötü bir prognoza ve az sayıda mevcut tedaviye sahiptir ve bu da onu büyük bir klinik zorluk haline getirir. Bu çalışma, pro-apoptotik ve anti- proliferatif özelliklere sahip kanabidiolün (CBD) ve DNA onarımını hedefleyen bir PARP inhibitörü olan olaparib'in (OLAP), TNBC ve östrojen reseptörü pozitif (ER+) meme kanseri hücre hatlarında tekli ve kombinasyon terapileri olarak etkinliğini değerlendirir. İki boyutlu (2D) ve üç boyutlu (3D) kültür sistemlerinde, MDA-MB-231 (TNBC), HCC-70 (TNBC) ve MCF-7 (ER+) hücre hatlarında analizler yürütülmüştür. Sonuçlar, 3D kültür modellerinde daha düşük dozlarla artan etkinliğe ulaşıldığını ve OLAP ve CBD'nin özellikle TNBC hücrelerinde sinerjik sitotoksik etkilere neden olduğunu göstermiştir. G2/M faz tutuklaması olan MDA-MB-231 hücrelerinde, akış sitometrisi ve kaspaz 3/7 testleriyle gösterildiği gibi, artmış apoptoz görüldü. Gen ifadesi analizine göre, DNA hasarı yanıtı ve hücre döngüsüyle ilişkili genler (ATM, ATR, BRCA1/2, RAD51 ve CDK1/2/4/6) kombine tedaviyle aşağı düzenlendi. Özellikle, metabolik ve hipoksik stres altındaki 3B küresel modeller, artan ilaç duyarlılığı gösterdi. Bu sonuçlar, 3B kültür yöntemlerinin ilaç etkinliğini değerlendirmek için daha fizyolojik ve hassas modeller sağladığını ve OLAP ve CBD'nin birlikte agresif meme kanseri alt tipleri için olası bir terapötik yaklaşım sunduğunu ima etmektedir.
Özet (Çeviri)
Triple negative breast cancer (TNBC) has a dismal prognosis and few available treatments, making it a major clinical challenge. This study assesses the effectiveness of cannabidiol (CBD), which has pro-apoptotic and anti-proliferative qualities, and olaparib (OLAP), a PARP inhibitor that targets DNA repair, as single and combination therapies in TNBC and estrogen receptor positive (ER+) breast cancer cell lines. In two-dimensional (2D) and three- dimensional (3D) culture systems, analyses were conducted on MDA-MB-231 (TNBC), HCC-70 (TNBC), and MCF-7 (ER+) cell lines. The results demonstrated that in 3D culture models, increased efficacy was attained with lower doses, and that OLAP and CBD caused synergistic cytotoxic effects, particularly in TNBC cells. In MDA-MB-231 cells with G2/M phase arrest, increased apoptosis was seen, as demonstrated by flow cytometry and caspase 3/7 tests. DNA damage response and cell cycle-related genes (ATM, ATR, BRCA1/2, RAD51, and CDK1/2/4/6) were down-regulated by the combined treatment, according to gene expression analysis. Specifically, 3D spheroid models under metabolic and hypoxic stress demonstrated heightened drug sensitivity. These results imply that 3D culture methods provide more physiologic and sensitive models for evaluating medication efficacy, and that OLAP and CBD together offer a possible therapeutic approach for aggressive breast cancer subtypes.