Batı Türkiye'deki Meles meles (L., 1758) (Mammalia: Carnivora)'in ekoloji, biyoloji ve taksonomisi
Ecology, biology and taxonomy of Meles meles (L., 1758) (Mammalia: Carnivora) in western Turkey
- Tez No: 95705
- Danışmanlar: PROF. İRFAN ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Batı Türkiye'deki Meles meles'va. ekoloji, biyoloji ve taksonomisini araştırmak için 1996 ve 2000 yıllan arasında 26 lokaliteden 2'si canlı olmak üzere toplam 21 örnek yakalanmıştır. Buna ilave olarak çeşitli koleksiyonlardan sağlanan 33 porsuğun verileri de bu araştırmada kullanılmıştır. Porsuğun tarım alanları başta olmak üzere özellikle çalılık, ağaçlık, ormanlık alanlarda yaşadıkları ve genellikle yuvalarım bu alanlarda yaptıkları tespit edilmiştir. Bitkisel ve hayvansal çok çeşitli besinleri yedikleri ve tarım alanlarına zarar verdikleri gerekçesiyle öldürüldükleri saptanmıştır. Yapılan arazi çalışmaları sırasında porsuğun yılda 1 ya da 2 yavru meydana getirdiği belirlenmiştir. Kıl morfolojisi incelenmiş kök kısmının“crenate”gövde ve uç kısmının“flattened”tipte olduğu tespit edilmiştir. Vücutlarında sonbahar ve kış aylarında aşın bir yağlanma meydana geldiği ve bu nedenle vücut ağırlıklarının arttığı tespit edilmiştir. İç organlarından bazılarının yapısı incelenmiştir. Baculumun değişik yaş gruplarında farklı olduğu saptanmıştır. Porsuğun laboratuvardaki davranışlan sırasında oldukça sakin olduğu ancak tehlike anında saldırgan olabileceği tespit edilmiştir. Arazide oldukça tedbirli davrandığı ve çok hızlı hareket edebildiği gözlenmiştir. Ergin örneklerin taksonomik verileri palearktik bölgeden kaydedilen porsuk örneklerinin verileri ile karşılaştınlmış ve örneklerin nominatif formu temsil ettiği tespit edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Porsuk, Meles meles, Ekoloji, Biyoloji, Taksonomi, Batı Türkiye.
Özet (Çeviri)
During the field studies between 1996 and 2000 21 samples including 2 alive samples were caught and from 26 localities were analysed to investigate the ecology, biology and taxonomy of Meles meles in the western Turkey. Addionally m this study data related to 33 badgers from various collections were also used. It is stated that badgers live basically in agricultural fields, especially in meadows, forestry and that they generally build their homes there. It was determined that badgers consume various foods both plants and animals and that they damage agricultural fields so they are killed. During the field study it was found out that badgers give birth once or twice in a year. Analysing their furs morphologically it was determined that its stem is“crenate”and its body and end points are“flattened”type. Their bodies were determined to be fattaned in autumm and winter months and it leads to overweight in badgers. The structure of some internal organs were analysed. It is determined that baculum varies according to age groups. Badgers are very calm in the laboratory and they may be wild in a danger. In the field they seem to act very cautiously and very fast. Taxonomic data of adult samples were compared with those of badgers from palaearctic region and it is found out that samples of the study represent the nominatif form. KEY WORDS: Badger, Meles meles, Ecology, Biology, Taxonomy, Western Turkey.