S235JR çeliğinde galvaniz kaplamanın korozyon direncine etkisi
Effect of galvanized coating on corrosion resistance of S235 steel
  1. Tez No: 957121
  2. Yazar: AHMET SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÇARBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
S235JR çeliğinin, sıcak daldırma galvaniz yöntemiyle kaplanıp, korozyona karşı mukavemeti ve kaplamanın korozyon ortamında malzemeye etkisi araştırılmıştır. Galvaniz kaplama işlemi 445-465 °C yapılmıştır. Kaplanan numunelerin metalografik olarak hazırlanması sonrasında kaplama tabakası kesiti optik mikroyapı ve mikrosertlik analiz yöntemleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Optik mikroskop analizine göre kaplama tabakası kalınlığı işlem sıcaklığı ve süreye bağlı olarak artış göstermiştir. Mikrosertlik analizleri sonucunda ise kaplama tabakası yüzey sertliği maksimum 458 HV olarak tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar neticesinde yapılan kaplama işleminin sıcaklık ve süre parametrelerine bağlı olarak malzeme yüzey özelliklerini iyileştirdiği sertlik değerlerinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
S235JR steel was coated with hot dip galvanization method and its resistance to corrosion and the effect of the coating on the material in the corrosion environment were investigated. Galvanizing process was carried out at 445-465 °C. After metallographic preparation of the coated samples, the coating layer cross-section was characterized using optical microstructure and microhardness analysis methods. According to optical microscope analysis, the coating layer thickness increased depending on the process temperature and time. As a result of microhardness analysis, the surface hardness of the coating layer was determined as maximum 458 HV. As a result of the obtained results, it was observed that the coating process improved the material surface properties and increased the hardness values depending on the temperature and time parameters.