Androctonus crassicauda türü akrep venomu bileşenlerinin antimikrobiyal aktivitesinin araştırılması
Investigation of the antimicrobial activity of the components of androctonus crassicauda scorpion venom
- Tez No: 957137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Androctonus crassicauda türü, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde dağılım gösteren ve halk sağlığı açısından önemli bir akrep türüdür. Akrep venomlarının biyoaktif moleküllerin kompleks bir karışımını içerdiği bilinmektedir. Bu çalışmada, Androctonus crassicauda'nın ham venomunun ve bileşenlerinin antimikrobiyal aktivitesi araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, akreplerden ham venom elde edilmiş ve Yüksek Performans Sıvı Kromatografisi kullanılarak venomun kromatografik profili belirlenmiştir. Ham venomun antibakteriyel aktivitesi, Bacillus subtilis ATCC 19659, Bacillus spizizenii ATCC 6633 ve Klebsiella pneumoniae NCTC 9633 üzerinde test edilmiş ve biyoaktivitesi belirlenmiştir. Kromatogramdan elde edilen fraksiyonların aktiviteleri Klebsiella pneumoniae NCTC 9633 üzerine odaklanılarak gerçekleştirilmiştir. Venom fraksiyonları sıvı kromatografisi ile her üç dakikada bir toplanmış ve toplan 20 farklı ana fraksiyon elde edilmiştir. Kromatogramdan elde edilen fraksiyonların aktiviteleri dökme agar yöntemi hazırlanan Klebsiella pneumoniae NCTC 9633 içeren petrilere 5 µL olacak şekilde uygulanmıştır. 6–9, 9–12, 18–21, 30–33 ve 33–36. dakikalar arasında elde edilen fraksiyonlarda antimikrobiyal etki gözlemlenmiş olup, sırasıyla 0,7 cm, 0,4 cm, 1,2 cm, 1,8 cm ve 0,6 cm çapında berrak inhibisyon zonları tespit edilmiştir. Daha sonra, etki gösteren fraksiyonlar ileri saflaştırmaya tabi tutularak test edilmiş ve 8,4 dakika alıkonma süreli fraksiyonda 0,5 cm çapında berrak zon gözlemlenmiştir. Saf olarak elde edilen fraksiyon ve 6-9 dakikalar arasındaki fraksiyon Glisin ve Tricine SDS-PAGE jellerine yüklenmiştir. Molekül ağırlığı çok düşük olduğu için jelde gözlenememiştir. Bu çalışmada, A. crassicauda türü akrep venomundan antibakteriyel özelliklere sahip yeni bir fraksiyon belirlenmiştir. Klebsiella pneumoniae, özellikle hastane kaynaklı enfeksiyonlara yol açan bir patojendir. Belirlenen peptid bileşenin, antibiyotik tasarımında yeni bir terapötik yaklaşım sunma potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Androctonus crassicauda is a scorpion species distributed in the Southeastern Anatolia Region of Turkey and is considered important for public health. Scorpion venoms are known to contain a complex mixture of bioactive molecules. In this study, the antimicrobial activity of crude venom and its components from Androctonus crassicauda was investigated. Crude venom was obtained from scorpions, and its chromatographic profile was determined using High-Performance Liquid Chromatography (HPLC). Antibacterial activity was tested against Bacillus subtilis ATCC 19659, Bacillus spizizenii ATCC 6633, and Klebsiella pneumoniae NCTC 9633. The activities of HPLC fractions were specifically tested against K. pneumoniae NCTC 9633. Twenty main fractions were collected every three minutes via liquid chromatography, and 5 µL of each was applied to petri dishes using the pour plate method. Antimicrobial effects were observed in fractions collected between 6–9, 9–12, 18–21, 30–33, and 33–36 minutes, showing inhibition zones of 0,7 cm, 0,4 cm, 1,2 cm, 1,8 cm, and 0,6 cm, respectively. Further purification of the active fractions revealed a 0,5 cm inhibition zone at a retention time of 8.4 minutes. The purified fraction and the 6–9-minute fraction were analyzed using Glycine and Tricine SDS-PAGE gels; however, no bands were observed due to the very low molecular weight of the component. In this study, a novel antibacterial component was identified from the venom of A. crassicauda. Klebsiella pneumoniae is an pathogen that particularly causes hospital-acquired infections. The identified peptide component is considered to have potential as a novel therapeutic approach in antibiotic design.