Kapaklı konduitlerde demir gideriminin regresyon analizi ile tahmini
Estimation of iron removal in gated conduits using regression analysis
  1. Tez No: 957152
  2. Yazar: MEHMET FATİH KILINÇKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Su, yaşamın sürdürülebilirliği açısından vazgeçilmez bir kaynaktır ve pek çok alanda kritik öneme sahiptir. Ancak nüfus artışı, kentleşme ve sanayileşmeye bağlı olarak su kaynakları hem niceliksel hem de niteliksel tehditlerle karşı karşıyadır. Bu tehditlerden biri de yeraltı sularında yaygın olarak bulunan ve suyun fiziksel, kimyasal ve estetik özelliklerini bozan çözünmüş demirdir. Özellikle içme ve kullanma suyunda demirin varlığı; renk, tat ve tortu problemlerine yol açmakta, altyapı sistemlerinin ömrünü kısaltmakta ve kullanıcı memnuniyetini düşürmektedir. Bu tez çalışmasında, yeraltı sularındaki çözünmüş demirin fiziksel havalandırma yoluyla giderilmesine yönelik kullanılan kapaklı konduit sistemlerinde gerçekleşen demir gideriminin modellenmesi amaçlanmış ve bu süreçte etkili olan hidrolik parametrelerin (boru uzunluğu, debi, daralma oranı vb.) performansa etkisi analiz edilmiştir. Elde edilen deneysel veriler, sembolik regresyon yöntemi ile değerlendirilmiş ve genetik programlama temelli gplearn kütüphanesi kullanılarak matematiksel tahmin modelleri oluşturulmuştur. Modelin test kümesi üzerinde elde ettiği R² = 0,94, RMSE = 4,67, MAE = 3,72 gibi performans ölçütleri, yüksek doğrulukla çalışan bir öngörü modeli geliştirildiğini göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, yalnızca mevcut sistemin değerlendirilmesini değil, aynı zamanda benzer konduit yapıların tasarım süreçlerine karar destek sunacak şekilde kullanılabilecek yenilikçi ve uygulanabilir bir yaklaşım ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Water is an indispensable resource for the sustainability of life and is of critical importance in many areas. However, due to population growth, urbanization and industrialization, water resources face both quantitative and qualitative threats. One of these threats is dissolved iron, which is widely found in groundwater and disrupts the physical, chemical and aesthetic properties of water. The presence of iron, especially in drinking and utility water; causes color, taste and sediment problems, shortens the life of infrastructure systems and reduces user satisfaction. In this thesis study, it was aimed to model the iron removal in covered conduit systems used for the removal of dissolved iron in groundwater through physical ventilation and the effect of hydraulic parameters (pipe length, flow rate, contraction ratio, etc.) effective in this process on performance was analyzed. The experimental data obtained were evaluated with the symbolic regression method and mathematical prediction models were created using the gplearn library based on genetic programming. Performance criteria such as R² = 0.94, RMSE = 4.67, MAE = 3.72 obtained by the model on the test set show that a prediction model that works with high accuracy has been developed. In this respect, the study presents an innovative and applicable approach that can be used not only to evaluate the existing system but also to provide decision support for the design processes of similar conduit structures.