12 – 16 yaş grubu bireysel ve takım sporcularının antrenörleriyle olan ilişkilerinin incelenmesi
Examination of the relationships of 12-16 age group individual and team athletes with their coaches
  1. Tez No: 957151
  2. Yazar: MEHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN BASTIK SALKIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada bireysel (tenis, masa tenisi, badminton) ve takım (futbol, basketbol, hentbol) sporlarında lisanslı olan 12 – 16 yaş aralığında bulunan sporcuların antrenörleri ile ilişkileri incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini futbol (n=50), hentbol (n=59), basketbol (n=36), tenis (n=21), masa tenisi (n=25), badminton (n=27) olmak üzere toplam 218 sporcu oluşturmuştur. Sporcuların antrenörleri ile olan ilişkilerini belirlemede Jowett ve Ntoumanis (2004) tarafından geliştirilen, Altındaş ve ark., (2012) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan 11 madde ve 3 alt boyuttan (yakınlık, bağlılık ve tamamlayıcılık) oluşan 7' li likert tipi olan Antrenör-Sporcu İlişkisi Ölçeği ile değerlendirilmektedir. Her bir alt boyut demografik özellikler, milli sporcu olma durumu, elde edilen dereceler ve ilgili branşta lisanslı olma yılına göre incelenmiştir. Elde edilen verilerin normallik sınaması Skewness ve Kurtosis ve Kolmogorov – Smirnov testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships between athletes aged 12 to 16, who are licensed in individual sports (tennis, table tennis, badminton) and team sports (football, basketball, handball), and their coaches. The sample of the study consisted of a total of 218 athletes, including football (n=50), handball (n=59), basketball (n=36), tennis (n=21), table tennis (n=25), and badminton (n=27). The relationships between athletes and their coaches were assessed using the Coach-Athlete Relationship Questionnaire, developed by Jowett and Ntoumanis (2004) and adapted into Turkish by Altındaş et al. (2012). The scale consists of 11 items and 3 sub-dimensions (closeness, commitment, and complementarity) in a 7-point Likert format. Each sub-dimension was analysed based on demographic characteristics, national athlete status, competition achievements, and the number of years the athlete had been licensed in the respective sport. Normality of the data was tested using Skewness and Kurtosis values as well as the Kolmogorov–Smirnov test. Since the data did not show a normal distribution, non-parametric tests such as the Mann–Whitney U test, Kruskal–Wallis H test, and Spearman correlation analysis were applied. The significance level was set at p0.05).