Genç erkek voleybolcularda sekiz haftalık TRX antrenmanlarının vücut kompozisyonu, anaerobik güç ve bazı biyomotor özelliklere etkisi
Effects of eight-week TRX training on body composition, anaerobic power and some biomotor characteristics in young male volleyball players
  1. Tez No: 957350
  2. Yazar: MUSA SUME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ZAHİT KAHRAMAN, ÖĞR. GÖR. SEDAT OKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç erkek voleybolcularda sekiz haftalık TRX antrenmanlarının vücut kompozisyonu, anaerobik güç ve bazı biyomotor özellikler üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmaya, Muş Spor Lisesi voleybol takımında oynayan, 14-18 yaşları arasındaki 26 erkek voleybolcu gönüllü olarak katılmıştır. Sporcular randomize şekilde Deney (n=13) ve Kontrol (n=13) gruplarına ayrılmıştır. Kontrol grubundaki sporcular yalnızca rutin voleybol antrenmanlarına devam ederken, deney grubuna rutin antrenmanlara ek olarak TRX antrenman programı uygulanmıştır. Sekiz haftalık antrenman programının öncesinde ve sonrasında vücut kompozisyonu ölçümleri ile birlikte anaerobik güç, dikey sıçrama, el kavrama kuvveti, bacak kuvveti ve 10 metre sürat testleri uygulanmıştır. Veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normalliği Shapiro- Wilk testi ile değerlendirilmiş ve tüm değişkenlerin normal dağılıma sahip olduğu belirlenmiştir (p>0,05). Normal dağılım gösteren verilerin analizinde tekrarlı ölçümler için varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışma bulgularına göre, sekiz haftalık TRX antrenmanları; 10 metre sürat koşusu, dikey sıçrama, bacak kuvveti ve zirve güç parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler sağlamıştır (p0,05). Sonuç olarak, TRX antrenmanlarının, genç erkek voleybolcularda patlayıcı kuvvet, sürat ve anaerobik güç gibi performansa yönelik parametreler üzerinde olumlu etkiler yarattığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of an eight-week TRX training program on body composition, anaerobic power, and selected biomotor abilities in young male volleyball players. Twenty-six volunteers (aged 14–18) from the Muş Sports High School volleyball team participated in the research. The athletes were randomly assigned to an experimental group (n = 13) or a control group (n = 13). While the control group continued only their regular volleyball training, the experimental group completed a TRX program in addition to their routine sessions. Before and after the eight-week training period, assessments were conducted for body composition, anaerobic power, vertical jump, hand-grip strength, leg strength, and a 10-m sprint test. Data were analyzed using the SPSS software package. Normality was checked with the Shapiro–Wilk test, and all variables were found to be normally distributed (p > .05). Repeated-measures analysis of variance (ANOVA) was employed to analyze normally distributed data. The results showed statistically significant improvements in 10-m sprint performance, vertical jump height, leg strength, and peak power after the eight week TRX program (p < .05). In contrast, no significant changes were observed in body composition or hand-grip strength (p > .05). As a result, it can be stated that TRX training has positive effects on performance-related parameters such as explosive strength, speed, and anaerobic power in young male volleyball players.