Spor bilimleri alanında öğrenim gören öğrencilerin bahis oynama güdülerinin incelenmesi
Investigation of the betting motivations of students studying in the field of sports sciences
- Tez No: 957384
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sporun popülerliğini günümüz şartlarında hissedebilmekteyiz. Spor denilince akla gelen ilk şey müsabaka ve yarışmanın özelinde o sporu seyir vasıtasıyla insanlara ulaştırmak yer almaktadır. Spor müsabakalarında seyir zevkini artırmak adına yapılabilecek önemli unsurlardan biri ise popülerliğini şu anda sürdüren“bahis oyunları”dır. Günümüzde bahis oyunları, yaygın olarak talep edilmesi ile diğer birçok branşın da önünün açılmasına ve büyümesine katkı sağlamıştır. Bu çalışmanın amacı, spor endüstrisinde çalışan yöneticiler için öneriler getirmek ve bununla birlikte literatürde benzer çalışmaların yapılması durumunda araştırmacılara ön bilgiler sağlamaktır. Bu çalışmada spor bilimlerinde okuyan bireylerin bahis oynama güdüleri araştırılmış ve yöntem olarak betimsel tarama modeli olan bahis motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Bu verilerin elde edilmesi anketler aracılığıyla olmuştur. Araştırmanın örneklem grubunda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde spor bilimleri fakültelerinde okuyan öğrencilerin bahis oynama güdülerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada kullanılan anket ve ölçekler çalışmanın veri toplama araçlarını oluşturmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre cinsiyet, bahis oyunlarının bağımlılık yaptığını düşünüyor musunuz, daha önce şans oyunlarından ikramiye kazandınız mı değişkenlerine göre istatiksel olarak anlamlı fark bulunurken yaş, bölüm, ortalama aylık gelir düzeyi, ekonomik yönden sıkıntınız var mı ve teknolojik cihaz kullanımına karşı bilgi düzeyiniz nedir değişkenlerine göre anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The popularity of sports is palpable in today's world. When we think of sports, the first thing that comes to mind is the competition and, specifically, the ability to bring that sport to the public through spectators. One of the key factors that can be used to enhance the enjoyment of watching sports events is“betting games,”which currently maintain their popularity. Today, betting games, with their widespread demand, have contributed to the development and growth of many other branches. The purpose of this study is to offer recommendations for managers working in the sports industry and to provide preliminary information for researchers in the event that similar studies are conducted in the literature. This study investigated the betting motivations of individuals studying sports sciences, using a descriptive survey model, the betting motivation scale. Data collection was conducted through surveys. The study aimed to determine the betting motivations of students studying sports sciences at Kahramanmaraş Sütçü İmam University, Kilis 7 Aralık University, and Osmaniye Korkut Ata University in the sample group. The survey and scales used in the study constituted the data collection tools of the study. According to the data obtained as a result of the research, it was determined that there was a statistically significant difference according to the variables of gender, do you think betting games are addictive, have you won a prize from games of chance before, while there was no significant difference according to the variables of age, department, average monthly income level, do you have any financial difficulties and what is your level of knowledge about the use of technological devices.