Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği hastalarında SGLT-2 inhibitörü kullanımının ekokardiyografik parametreler üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of SGLT-2 inhibitor use on echocardiographic parameters in patients with heart failure with preserved ejection fraction
  1. Tez No: 957383
  2. Yazar: SELEN CANSU ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. NİL ÖZYÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği, giderek artan prevalansı ve sınırlı tedavi seçenekleriyle önemli bir klinik sorundur. SGLT-2 inhibitörleri, bu hasta grubunda kardiyovasküler sonlanımları iyileştirdiği gösterilen ilk farmakolojik ilaç grubudur. Ancak, SGLT-2 inhibitörlerinin özellikle sol atriyuma özgü parametreler üzerindeki erken dönem etkilerine dair veriler sınırlıdır. Bu çalışma, korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği tanısı almış ve daha önce SGLT-2 inhibitörü (empagliflozin veya dapagliflozin) kullanmamış hastalarda, bu ilaçların özellikle diyastolik fonksiyonlar üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, yalnızca klasik diyastolik parametrelerle sınırlı kalınmayıp, atriyal fonksiyonları daha ayrıntılı biçimde yansıtan sol atriyum strain ölçümleri, sol atriyum sertlik indeksi ve sol atriyoventriküler coupling indeksi gibi yeni parametreler de kullanılarak SGLT-2 inhibitörlerinin etki mekanizmaları daha geniş bir perspektiften ele alınmıştır. Yöntem: Çalışmamıza 01.04.2024-01.04.2025 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi polikliniklerinde korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği tanısı alan ve SGLT-2 inhibitörü tedavisi yeni başlananan 50 hasta dahil edildi. Tedavi öncesi ve 3. ay sonundaki NYHA fonksiyonel sınıfı, laboratuvar parametreleri (NT-proBNP, hemoglobin, ürik asit dahil) ve ekokardiyografik ölçümleri (sol atriyum volüm indeksi, E/e', sol atriyum strain parametreleri, sol atriyum sertlik indeksi, sol atriyoventriküler coupling indeks) karşılaştırıldı. Ayrıca alt grup analizleriyle diyabet, obezite, koroner arter hastalığı varlığı, cinsiyet, ejeksiyon fraksiyonu ve kullanılan SGLT-2 inhibitörü türüne göre tedavi yanıtları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Heart failure with preserved ejection fraction is a growing clinical challenge due to its increasing prevalence and limited treatment options. SGLT-2 inhibitors represent the first pharmacological class shown to improve cardiovascular outcomes in this patient population. However, data on their short-term effects, particularly on left atrial function, remain limited. This study aims to evaluate the impact of SGLT-2 inhibitors (empagliflozin or dapagliflozin) on diastolic function in patients with heart failure with preserved ejection fraction who were naive to this therapy. Beyond conventional diastolic indices, the study incorporated advanced echocardiographic parameters including left atrial strain analysis, left atrial stiffness index, and the left atrioventricular coupling index to provide a broader understanding of the atrial-specific effects of SGLT-2 inhibition. Materials and methods: This prospective study included 50 patients diagnosed with heart failure with preserved ejection fraction who were newly initiated on SGLT-2 inhibitor therapy between April 1, 2024, and April 1, 2025, at Ankara University Faculty of Medicine outpatient clinics. Baseline and 3-month follow-up assessments included NYHA functional class, laboratory markers (including NT-proBNP, hemoglobin, and uric acid), and echocardiographic measurements (left atrial volume index, E/e′ ratio, left atrial strain parameters, left atrial stiffness index, and left atrioventricular coupling index). Subgroup analyses were performed to assess treatment response by diabetes status, obesity, presence of coronary artery disease, sex, ejection fraction, and type of SGLT2 inhibitor used.