Kadınlarda genital estetik ameliyatları öncesi ve sonrası cinsel yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of sexual life quality before and after genital aesthetic surgeries in women
  1. Tez No: 957438
  2. Yazar: ÖMER OĞUZHAN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada, genital estetik cerrahilerin kadınlarda cinsel yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 15 Temmuz 2024 - 15 Nisan 2025 tarihleri arasında, Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği‟nde yürütülen prospektif-tanımlayıcı bir çalışmadır. Vajinal genişlik, perivajinal defekt ve labium hipertrofisi nedeniyle genital estetik cerrahi (perinoplasti, labioplasti veya her ikisi) uygulanan 50 cinsel aktif kadın çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara ameliyat öncesi ve postoperatif 3. ayda Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmış ve elde edilen puanlar karşılaştırılmıştır. Veriler SPSS 27.0 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effect of genital aesthetic surgeries on sexual quality of life in women. Materials and Methods: This prospective cohort study was conducted between July 15, 2024, and April 15, 2025, at the Obstetrics and Gynecology Department of Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital. Fifty sexually active women who underwent genital aesthetic surgery (perineoplasty, labioplasty, or both) due to vaginal laxity, perivaginal defects, or labial hypertrophy were included. The Sexual Quality of Life–Female (SQoL-F) questionnaire was administered before the surgery and at the third postoperative month. Data were analyzed using SPSS version 27.0.