Kosova'da yabani olarak yetişen Thymus serpyllum L. (Yabani Kekik)'in antioksidan özelliklerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant properties of Thymus serpyllum L. (Wild Thyme) growing wild in Kosovo
- Tez No: 957437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ SANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada halk arasında yabani kekik ya da anne kekiği olarak da bilinen Thymus serpyllum (Yabani kekik) bitkisinin antioksidan özelliklerinin araştırılması ve iki farklı ekstraksiyon yöntemleriyle elde edilen ekstraktların antioksidan aktivitelerinin analizi amaçlanmıştır. Yabani kekik bitkisi öğütülüp, metanol ve etil asetat çözücüleri kullanılarak ultrasonik su banyosu ve çalkalamalı su banyosunda kullanılarak ekstraksiyonları gerçekleştirilmiştir. Her ekstraktta toplam fenolik madde tayini, toplam flavonoid tayini gerçekleştirilmiş, metal şelatlama gücü, DPPH ve ABTS radikalleri giderme aktiviteleri tayin edilmiştir. Ayrıca LC-MS/MS cihazı ile ekstraktların fenolik içerik analizi yapılmıştır. Metanol ve etil asetat çözücüleriyle gerçekleştirilen ultrasonik destekli ekstraksiyondan ve çalkalamalı su banyosu ekstraksiyonundan elde edilen ekstraktlarda, metanol ekstraktlarının fenolik madde içeriği, etil asetat ekstraktlarına göre daha yüksek bulundu. Toplam flavonoid tayininde; ultrasonik destekli ekstraksiyon ile karşılaştırıldığında, çalkalamalı su banyosundan elde edilen metanol ve etil asetat ekstraktlarında daha yüksek oranda flavonoid tespit edildi. Serbest radikal giderme aktivitesinden elde edilen verilere göre; DPPH radikali ve ABTS radikali giderme yöntemlerinin her ikisinde de metanol ekstraktları, etil asetat ekstraktlarına göre daha yüksek düzeyde aktivite göstermiştir. Bitki ekstraktları demir (II) iyonlarını şelatlamada başarılı olmamıştır. LC/MS-MS yöntemi ile yapılan fenolik bileşik tayininde, analizlenen 24 tür standart maddeden ekstraksiyon yöntemi ve çözücü cinsine bağlı olarak gallik asit, protokateşik asit, siringik asit ve salisilik asit başta olmak üzere 22-24 çeşit fenolik bileşen tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antioxidant properties of Thymus serpyllum (commonly known as wild thyme or mother thyme) were investigated, and the antioxidant activities of the extracts obtained using two different extraction methods were analyzed. The wild thyme plant was ground and subjected to extraction using methanol and ethyl acetate solvents through ultrasonic water bath and shaking water bath techniques. In each extract, total phenolic content, total flavonoid content, metal chelating capacity, and DPPH and ABTS radical scavenging activities were determined. Additionally, the phenolic composition of the extracts was analyzed using the LC-MS/MS system. Among the extracts obtained via ultrasonic-assisted extraction and shaking water bath extraction using methanol and ethyl acetate, the methanol extracts exhibited higher phenolic content compared to the ethyl acetate extracts. In the determination of total flavonoid content, higher flavonoid levels were detected in the extracts obtained from the shaking water bath compared to those from the ultrasonic-assisted method. According to the data obtained from free radical scavenging activity assays, methanol extracts showed higher antioxidant activity than ethyl acetate extracts in both DPPH and ABTS radical scavenging methods. However, the plant extracts were not effective in chelating ferrous (Fe²⁺) ions. Phenolic compound analysis conducted via the LC-MS/MS method revealed the presence of 22–24 different phenolic compounds, depending on the extraction method and solvent type. Among the identified compounds, gallic acid, protocatechuic acid, syringic acid, and salicylic acid were found to be predominant.