Ortogonal zaman sıralı çoğullama modülasyonunun performans analizi
Performance analysis of orthogonal time sequence multiplexing modulation
- Tez No: 957469
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Geleceğin yeni nesil kablosuz haberleşme sistemleri, yüksek hareketlilik, düşük gecikme, yüksek veri hızı ve geniş kapsamlı bağlantı desteği gibi zorlu gereksinimlere yanıt verebilecek güçlü ve esnek modülasyon tekniklerine ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda, Ortogonal Zaman Sıralı Çoğullama (OTSM) modülasyonu, özellikle altıncı nesil (6G) haberleşme teknolojileri için umut vadeden yeni bir modülasyon yöntemi olarak öne çıkmaktadır. OTSM, dinamik kanal koşullarında gösterdiği yüksek dayanıklılık, yüksek hareketlilik senaryolarına uygunluk ve çok sayıda cihazın aynı anda haberleşmesine olanak tanıyan yapısıyla dikkat çekmektedir. OTSM modülasyonunda, bilgi sembolleri öncelikle gecikme-sıra (delay-sequency) alanında yapılandırılmakta, ardından zaman bölmeli çoğullama (TDM) ve WHT teknikleriyle gecikme-zaman (delay-time) alanına dönüştürülmektedir. Bu dönüşüm süreci, hem semboller arası ortogonalliği sağlar hem de spektral verimliliği artırır. OTSM'nin bu özgün yapısı, çok yollu sönümleme (fading)etkilerinin baskın olduğu ortamlarda istikrarlı performans sunmasını mümkün kılmaktadır. Bu çalışmada, OTSM modülasyon tekniği kullanan tek girişli tek çıkışlı (SISO) bir sistemin BER performansı farklı kanal modelleri altında detaylı şekilde incelenmiştir. İncelemeler Rayleigh, Rician ve Nakagami-m gibi yaygın olarak kullanılan sönümleme modelleri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Sistem performansı yalnızca simülasyon ortamında değil, aynı zamanda teorik analizle de desteklenmiş; elde edilen simülasyon sonuçları teorik eğrilerle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar, önerilen modülasyon yapısının analitik olarak tahmin edilen eğilimlerle büyük ölçüde uyumlu olduğunu ve uygulamada da benzer başarımlar sergilediğini ortaya koymuştur. Buna ek olarak, düşük hesaplama maliyetine sahip dedektörler kullanılarak sistemin performansı değerlendirilmiş, böylece hem donanımsal karmaşıklığın azaltılması hem de enerji verimliliği sağlanması hedeflenmiştir. Elde edilen bulgular, OTSM modülasyonunun sadece kuramsal düzeyde değil, pratik uygulamalarda da yüksek performans gösterebilecek potansiyele sahip olduğunu ve gelecekte 6G ağlarında önemli bir rol oynayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Future new generation wireless communication systems require powerful and flexible modulation techniques that can respond to challenging requirements such as high mobility, low latency, high data rate, and wide-range connectivity support. In this context, OTSM modulation stands out as a promising new modulation method, especially for sixth-generation (6G) communication technologies. OTSM attracts attention with its high resistance in dynamic channel conditions, suitability for high mobility scenarios, and potential to support a large number of devices simultaneously. In OTSM modulation, information symbols are first structured in the delay-order domain and then transformed into the delay-time domain using time-division multiplexing and the WHT techniques. This transformation ensures orthogonality between the symbols and increases spectral efficiency. The unique structure of OTSM enables stable performance in environments where multipath fading effects are dominant. In this study, the BER performance of a SISO system using the OTSM modulation technique is examined in detail under different channel models. The evaluations are carried out over commonly used fading models such as Rayleigh, Rician, and Nakagami-m. The system performance is supported not only in the simulation environment but also through theoretical analysis; the simulation results obtained are compared with theoretical curves. These comparisons reveal that the proposed modulation structure is largely compatible with analytically predicted trends and shows similar performance in practice. In addition, the system's performance is evaluated using detectors (receivers) with low computational complexity, aiming to reduce hardware complexity and ensure energy efficiency. The findings show that OTSM modulation has the potential to deliver high performance not only at the theoretical level but also in practical applications, and it can play an important role in future 6G networks.