Sokak dansı (break dans/breakıng) sanat mıdır? Spor mudur? Ddevlet konservatuarı ve spor bilimleri fakülteleri öğrencilerinin yaklaşımları
Is street dance (break dance/breaking) an art? Is it a sport? approaches of state conservatory and sports sciences faculty students
- Tez No: 957485
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN YONCALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Spor, Ballet and Dance, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Spor Bilimleri Fakülteleri ve Konservatuarlarda öğrenim gören öğrencilerin sokak dansına (Break dans) yönelik yaklaşımlarını ortaya koymayı amaçlayan bu alan araştırması tarama modelindedir. Araştırma kapsamında toplanan veriler, bu tezin yazarı, tezin danışmanı ve danışman ile aynı bölümde çalışan bir araştırma görevlisi tarafından geliştirilen Break Dansa Yaklaşım Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmada 6 farklı üniversiteden Konservatuar ve Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören 411 öğrenci üzerinde durulmuştur. Araştırmada elde edilen verilerin analizi nicel araştırma yöntemleri doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Veriler normal dağılım gösterdiği için parametrik testlere başvurulmuştur. Katılımcıları tanımlayan bazı özellikler için yüzde (%), frekans (n) dağılımlarına yer verilmiştir. Bu araştırma sonuçları içinde ilk değinilmesi gereken husus, 6 farklı üniversiteden bu çalışmaya katılan 411 öğrenci arasında break dansla aktif olarak ilgilenen sadece 3 öğrencinin bulunmasıdır. 216 konservatuar öğrencisinden sadece 1 tanesi break dans ve 2 tanesi Hip Hop dans faaliyetlerine aktif katılım gösterdiğini beyan etmiştir. Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören öğrenciler içinde salsa, baçata vals vb. gibi dans çalışmalarına aktif olarak katılan öğrenciler olmasına rağmen break dans faaliyetine aktif katılan bir öğrenci bulunmamaktadır. Konservatuar öğrencileri Ege, Yıldız Teknik, Hacettepe ve Gaziantep Üniversitelerinde; Spor Bilimleri öğrencileri ise Gazi ve Kırıkkale Üniversitelerinde öğrenim görmektedirler. Break dansın kentli gençler arasında yaygın bir aktivite olduğu dikkate alındığında İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep gibi büyük şehirlerde sanat ve spor alanlarında üniversitede öğrenim gören ve büyük çoğunluğu 18-25 yaş aralığında olan katılımcılardan bu denli az ilgi görmesi düşündürücüdür. Araştırmaya katılan öğrencilerin Break dansa ilgi duymadıkları söylenebilir. Eldeki bu araştırmada dikkat edilmesi gereken ikinci husus ilgisizlik durumunun araştırmadan elde edilen tüm verileri önemli derecede etkilemiş olmasıdır. Break Dansa Yaklaşım Ölçeği maddelerine verilen cevaplar tek tek değerlendirildiğinde ve ölçek alt faktörlerine bağımsız değişkenler bakımından verilen cevapların ortalama değerleri dikkate alındığında genel olarak bir kararsızlığın hakim olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerden elde edilen verilere göre ölçeğin alt faktörlerinin ortalama değerleri 2.70-3.48 arasında kalmıştır. Bu durum öğrencilerin cinsiyetleri ve öğrenim gördükleri alan (sanat ve spor) bakımından fark etmeksizin aynı aralıkta gerçekleşmiştir. Araştırmaya katılan gençlerin Break dansa olan ilgisizliği beraberinde bilgisizliği de getirmiştir bundan dolayı ölçek maddelerine verilen cevaplarda“Kararsızım”seçeneği öne çıkmıştır denilebilir. Araştırmada ulaşılan üçüncü sonuç, her iki cinsiyette de bir kararsızlık olsa dahi break dansın bir sanat dalı olarak sayılabileceği konusunda kadın katılımcıların daha olumlu düşünmesidir. Dans kavramı söz konusu olduğunda erkeklere oranla kadınların daha olumlu tutum içinde olduğu literatürde oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Break dansın bir spor branşı olarak sayılabileceği ama aynı zamanda break dansın spora karşıt bir alanda olduğu konusunda erkek ve kadın katılımcıların benzer yaklaşım sergilemeleri yukarıda değinilen“Kararsızlığın”verilen cevaplara yansıması şeklinde düşünülebilir. Araştırmanın sanat ve spor gruplarını oluşturan Konservatuar ve Spor Bilimleri Fakülteleri öğrencilerinin tatmin edici düzeyde olmasa da break dansın bir sanat dalı sayılabileceği konusunda benzer düşüncededirler. Bununla birlikte Break dansın bir spor dalı sayılabileceği konusunda Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin kafası daha karışıktır denilebilir. Çünkü elde edilen verilerden break dansın hem spor sayılabileceğini hem de spor karşıtı bir alanda olduğu düşüncesini Konservatuar öğrencilerine göre anlamlı derecede daha yüksek sesle dile getirmektedirler.
Özet (Çeviri)
This field research, which aims to reveal the approaches of students studying at Sports Sciences Faculties and Conservatories towards street dance (Break dance), is in the survey model. The data collected within the scope of the research were collected with the Break Dance Approach Scale developed by the author of this thesis, the thesis advisor and a research assistant working in the same department as the advisor. The research focused on 411 students studying at Conservatories and Sports Sciences Faculties from 6 different universities. The analysis of the data obtained in the research was carried out in line with quantitative research methods. Since the data showed a normal distribution, parametric tests were used. Percentage (%), frequency (n) distributions were included for some characteristics defining the participants. The first point to be mentioned in the results of this research is that among the 411 students participating in this study from 6 different universities, there were only 3 students who were actively involved in break dance. Only 1 out of 216 conservatory students declared that they actively participated in break dance and 2 declared that they actively participated in Hip Hop dance activities. Although there are students who actively participate in dance activities such as salsa, bachata waltz, etc. among the students studying at the Faculties of Sport Sciences, there is no student who actively participates in break dancing. Conservatory students study at Ege, Yıldız Technical, Hacettepe and Gaziantep Universities; Sport Sciences students study at Gazi and Kırıkkale Universities. Considering that break dancing is a widespread activity among urban youth, it is thought-provoking that it receives so little interest from participants studying at universities in the fields of arts and sports in big cities such as Istanbul, Ankara, Izmir and Gaziantep, and the majority of whom are between the ages of 18-25. It can be said that the students participating in the study are not interested in break dancing. The second point to be noted in this study is that the lack of interest significantly affected all the data obtained from the study. When the responses given to the items of the Break Dance Approach Scale were evaluated one by one and when the average values of the responses given to the scale sub-factors in terms of independent variables were taken into consideration, it was observed that there was a general indecisiveness. According to the data obtained from the students participating in the study, the average values of the sub-factors of the scale remained between 2.70-3.48. This situation occurred in the same range regardless of the gender of the students and the field they studied (arts and sports). The lack of interest in break dancing of the young people participating in the study brought with it a lack of knowledge, therefore, it can be said that the“I am undecided”option was prominent in the answers given to the scale items. The third result reached in the study is that even if there is indecisiveness in both genders, female participants think more positively that break dancing can be considered a branch of art. It is a situation encountered quite frequently in the literature that women have a more positive attitude than men when it comes to the concept of dance. The fact that male and female participants exhibit similar approaches regarding the fact that break dancing can be considered a branch of sports, but at the same time break dancing is in an area opposite to sports can be considered as a reflection of the“Indecisiveness”mentioned above in the answers given. The students of the Conservatory and Sports Sciences Faculties, which constitute the art and sports groups of the research, have similar opinions, although not at a satisfactory level, that break dancing can be considered a branch of art. However, it can be said that the students studying at the Sports Sciences Faculties are more confused about whether break dancing can be considered a branch of sport. Because from the data obtained, they express the idea that break dancing can be considered both a sport and an anti-sport field significantly louder than the Conservatory students.