Sermaye şirketlerinin finansal sorunları ve sermaye şirketlerinin borca batıklığı hâlinin iflas hukuku bakımından değerlendirilmesi
Financial problems of capital companies and evaluation of the insolvency of capital companies in terms of bankruptcy law
- Tez No: 957490
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KALE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Şirketler sahip oldukları sermayelerini kullanarak şirketin amacını gerçekleştirmek için kararlar almakta ve bu kararları uygulamaktadır. Bu kararların alınması ve uygulanması neticesinde şirket kâr veya zarar etmekte, bazen de borca batıp iflasını istemektedir. Şirketin zarar etmesi, sermayenin kaybına ve kimi zaman iflasına yol açabilmektedir. Şirkette yaşanan bir aksaklık, gerekli önlemlerin alınmaması, yanlış veya geç kalınmış kararların uygulanması bu çalışmada iflas hukuku kapsamında incelenecek olsa da ilişkili olduğu ticaret hukuku ve işletme yönetimine de ihtiyaç oldukça değinilecektir. TTK m. 376 hükmünde anonim şirkette sermaye kaybı ve borca batıklık hâlinde alınacak önlemler, İİK m. 179 hükmünde sermaye şirketleri ve kooperatiflerin iflası düzenlenmiştir. Her ne kadar hukuk sistemimizde sermayenin korunması sistemi uygulanmakta olsa da son dönemde dünya likidite odaklı sistemlere yönelik arayışlar içerisindedir. Çünkü şirketlerin iflasa sürüklenmesi işlevselliğini kaybetmiştir. İflas süreci hem şirketleri yok etmekte hem de alacaklılara ve yatırımcılara önleyici bir koruma sağlayamamaktadır. Bunun için likiditenin daima kontrol edilmesi, finansal krizler daha meydana gelmeden yöneticilerin şirketin borç ödeme yeterliliğini sağlayıcı önlemler alması, şirketin varlığını sürdürebilmesinde etkili olacaktır. Bu tez üç bölümden oluşmakta olup ilk bölümde şirketin finansal durumunun tespiti, finansal durumun bozulması hâlleri, finansal durumun bozulmasının tespiti ve bu finansal sorunlara ilişkin alınacak iyileştirme önlemleri incelenmiştir. İkinci bölümde borca batıklık, borca batıklık hâlinde alınacak finansal ve hukuki önlemler, son olarak da borca batıklığın mahkemeye bildirilmesi ele alınmıştır. Tezin üçüncü ve son bölümünde ise borca batıklığın iflas hukukundaki sonuçları ve şirketin sona ermesi çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Companies use their capital to make decisions and implement these decisions in order to realize the purpose of the company. As a result of making and implementing these decisions, the company may make a profit or loss, or sometimes go into debt and seek bankruptcy. Losses can lead to loss of capital and sometimes bankruptcy. Although a failure in the company, failure to take the necessary precautions, wrong or late decisions will be examined within the scope of bankruptcy law in this study, the related commercial law and business management will also be mentioned as needed. Article 376 of the Turkish Commercial Code regulates the measures to be taken in the event of capital loss and insolvency in joint stock companies, and Article 179 of the Enforcement and Bankruptcy Code regulates the bankruptcy of capital companies and cooperatives. Although the capital protection system is applied in our legal system, the world has recently been searching for liquidity-oriented systems. Because the bankruptcy of companies has lost its functionality. The bankruptcy process both destroys companies and fails to provide preventive protection to creditors and investors. Therefore, always controlling liquidity and taking measures to ensure the solvency of the company before financial crises occur will be effective in the survival of the company. This thesis consists of three chapters and in the first chapter, the determination of the financial situation of the company, the deterioration of the financial situation, the determination of the deterioration of the financial situation and the improvement measures to be taken regarding these financial problems are examined. In the second part, insolvency, financial and legal measures to be taken in case of insolvency, and finally the notification of insolvency to the court are discussed. In the third and final part of the thesis, the consequences of insolvency in bankruptcy law and the termination of the company are analyzed.