Bazı staphylococcus aureus suşlarında biyofilm oluşturma kapasiteleri ve bazı faktörlerin biyofilm kapasiteleri üzerine etkileri
Biofilm formation capacities in some staphylococcus aureus strains and the effects of some factors on the biofilm capacities
  1. Tez No: 957489
  2. Yazar: EMRULLAH KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN MURAT ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Biyofilmler, bir veya daha fazla mikroorganizma türünün canlı veya cansız yüzeylere yapışarak, kendilerini çevreleyen hücre dışı polimerik maddelerden (EPS) oluşan koruyucu bir matris içinde organize oldukları karmaşık mikrobiyal ekosistemlerdir. Klinik açıdan önemli bir patojen olan Staphylococcus aureus gibi bakterilerde biyofilm oluşumu, hem çevresel streslere karşı dayanıklılığı artıran hem de antibiyotiklere karşı tekli veya çoklu direnç gelişimine katkıda bulunan önemli bir virülans mekanizması olarak kabul edilmektedir. Biyofilm gelişim süreci; sıcaklık, su aktivitesi (tuz konsantrasyonu), pH ve glikoz gibi besin maddelerinin varlığı gibi çeşitli çevresel faktörlerden önemli ölçüde etkilenir. Bu tez çalışması, farklı antibiyotik duyarlılık profillerine sahip 2 metisilin dirençli (MRSA) ve 2 metisilin duyarlı (MSSA) olmak üzere toplamda dört adet S. aureus suşunun biyofilm oluşturma potansiyelini araştırmayı ve bu potansiyelin temel çevresel faktörler olan sıcaklık, pH ve NaCl konsantrasyonu tarafından nasıl modüle edildiğini belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, seçilen dört suş için biyofilm oluşumunu destekleyen optimal glikoz konsantrasyonu belirlenmiştir. Takip eden aşamada ise bu suşların, farklı sıcaklık, pH ve NaCl konsantrasyonu koşulları altında biyofilm oluşturma kapasiteleri kantitatif olarak incelenerek, her bir faktör için optimum seviyeler saptanmıştır. Bu araştırma, S. aureus'un çevresel koşullara biyofilm aracılığıyla nasıl adapte olduğunu anlamak ve bu bilgiyi potansiyel kontrol stratejileri geliştirmek için kullanmak açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Biofilms are complex microbial ecosystems formed by one or more microorganism species that adhere to living or non-living surfaces and become organized within a protective matrix composed of extracellular polymeric substances (EPS). In bacteria such as Staphylococcus aureus, a clinically significant pathogen, biofilm formation is considered an important virulence mechanism that enhances tolerance to environmental stresses and contributes to the development of single or multiple resistance to antibiotics. The biofilm development process is significantly influenced by various environmental factors such as temperature, water activity (related to salt concentration), pH, and the presence of nutrients like glucose. This thesis aimed to investigate the biofilm formation potential of a total of four S. aureus strains, comprising two methicillin-resistant (MRSA) and two methicillin-susceptible (MSSA) strains, exhibiting different antibiotic susceptibility profiles, and to determine how this potential is modulated by the key environmental factors: temperature, pH, and NaCl concentration. In the initial phase of the study, the optimal glucose concentration supporting biofilm formation was determined for the four selected strains. In the subsequent phase, the biofilm formation capacities of these strains were quantitatively assessed under varying conditions of temperature, pH, and NaCl concentration to determine the optimum levels for each factor. This research is important for understanding how S. aureus adapts to environmental conditions through biofilm formation and for utilizing this knowledge to develop potential control strategies.