Turist rehberlerinin performanslarının turizm sektörünün gelişimine etkisi: Bir uygulama
The effect of tourist guides' performances on the development of the tourism sector: An application
- Tez No: 957522
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez çalışmasında, turist rehberlerinin performanslarının turizm sektörünün gelişimine olan etkileri, Konya ili örneğinde incelenmiştir. Araştırmada hem kuramsal literatür taraması yapılmış hem de nicel yöntemlere dayalı bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, turist rehberlerinin kişisel ve mesleki yeterliliklerinin, verdikleri hizmetin kalitesinin ve performans düzeylerinin turist memnuniyeti, destinasyon imajı, tekrar ziyaret etme niyeti ve nihayetinde turizm sektörünün sürdürülebilir gelişimi üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini, 2023–2024 yılları arasında Konya'ya rehberli paket turlarla gelen 715 yabancı turist oluşturmuştur. Veriler, yapılandırılmış anket formu aracılığıyla toplanmış ve SPSS istatistik yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, araştırmada geliştirilen tüm hipotezlerin istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde ilişkiler içerdiği tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, turist rehberlerinin kişisel ve mesleki özellikleri büyük ölçüde olumlu değerlendirilmiştir. Katılımcıların çoğunluğu rehberleri güvenilir, bilgili, etik değerlere bağlı ve etkili iletişim kurabilen bireyler olarak tanımlamıştır. Rehberlerin yardımseverliği, kriz yönetimi becerisi, kültürel zekâsı ve yaratıcı anlatım tarzı, turist deneyiminin niteliğini artıran başlıca unsurlar arasında yer almıştır. Çalışma, rehberlerin performans düzeylerinin turist memnuniyeti ve destinasyon imajı üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca rehberlerin sunduğu kaliteli hizmetlerin, turistlerin tekrar ziyaret etme niyetlerini ve destinasyonu yakın çevrelerine tavsiye etme olasılıklarını anlamlı düzeyde etkilediği saptanmıştır. Bu durum, rehberlerin yalnızca bilgi sunan kişiler değil; aynı zamanda destinasyonun kültürel elçileri ve sürdürülebilir turizm gelişiminin taşıyıcı aktörleri olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, turist rehberliği mesleği, turizm sektörünün başarısı ve uluslararası pazardaki rekabet gücünün artırılması açısından stratejik bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, rehberlik hizmetlerinin kalite standartlarının yükseltilmesi, rehberlerin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi ve sektörün tüm paydaşlarıyla iş birliği içinde hareket edilmesi, sürdürülebilir ve nitelikli bir turizm anlayışının yerleşmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of tourist guides' performance on the development of the tourism sector, using the case of Konya, Turkey. The study employs both theoretical literature analysis and a quantitative field research approach. The primary objective is to evaluate how tourist guides' personal and professional competencies, service quality, and performance levels influence tourist satisfaction, destination image, revisit intention, and ultimately, the sustainable development of the tourism sector. The research sample consists of 715 foreign tourists who participated in guided package tours to Konya during the 2023–2024 tourism season. Data were collected through a structured questionnaire and analysed using SPSS statistical software. The results indicate that all developed hypotheses were confirmed and statistically significant positive correlations were identified. Findings reveal that tourist guides are perceived very positively in terms of their personal and professional attributes. Most participants described guides as trustworthy, knowledgeable, ethical, and effective communicators. Moreover, guides' helpfulness, crisis management skills, cultural intelligence, and creative narrative styles were highlighted as key factors enhancing the overall tourist experience. The study also demonstrates that the performance of tourist guides significantly influences both tourist satisfaction and destination image. Furthermore, the high quality of guiding services was found to have a strong effect on tourists' intentions to revisit the destination and recommend it to others. These results underline the multifaceted role of tourist guides as not only providers of information, but also as cultural ambassadors and vital actors in the sustainable development of tourism. In conclusion, the profession of tourist guiding holds strategic importance for the success of the tourism industry and its competitiveness in the global market. Enhancing the quality standards of guiding services, supporting the professional development of guides, and fostering collaboration among tourism stakeholders are essential for the establishment of a sustainable and high-quality tourism model.