Okul yöneticilerinin israfa yönelik görüşleri ve aldıkları önlemler
The views of school administrators on waste and the measures they take
  1. Tez No: 957523
  2. Yazar: BÜLENT ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmada okul yöneticilerinin eğitimde israfa yönelik görüşlerinin ve israfın oluşmaması için aldıkları önlemlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş olup fenomenolojik (olgubilim) desene başvurulmuştur. Çalışma grubunun oluşturulmasında amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik ve ölçüt örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma verileri yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Söz konusu bu veriler içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir. Çalışmanın sonucunda okul yöneticilerinin eğitimde israfı eğitim için ayrılmış olan kaynakların verimsiz şekilde kullanılması veya değerlendirilememesi ya da ihtiyaç dışı (gereksiz) harcama yapılması olarak tanımladıkları ortaya konulmuştur. Ayrıca okul yöneticilerine göre eğitimde insan, zaman, emek, para, bina ve araç-gereç gibi ögeler/özneler israf edilmektedir. Okul yöneticilerine göre planlamayla ilgili sorunlar, yanlış kararlar, hizmetiçi eğitim yetersizlikleri, alışkanlıklar, yöneticilerin tavrı, gösteriş, vicdan duygusundan yoksun olma, ailede verilen eğitim ve sistem karmaşası gibi etkenler eğitimde israfa neden olmaktadır. Diğer yandan okul yöneticilerine göre insanları iyi yetiştirememe, kamu kaynaklarının boşa harcanması, insanları istihdam edememe, zaman kaybı, parasal kayıplar, manevi kayıplar, gelecekle ilgili umutların yok olması ve suç oranlarının artması eğitimde israfın sonuçlarıdır. Araştırmada okul yöneticilerinin okullarında oluşan israfa yönelik aldıkları önlemlerin okulun fizikî yapısı ve kullanımıyla, okul harcamalarının karşılanmasıyla, okuldaki eğitim kadrosuyla ve eğitim kadrosu dışındaki çalışanlarla, öğretim araç-gereçlerinin kullanımıyla, öğrenci kontenjanıyla, öğrencilerin öğretim sürecine katılımlarıyla ve öğrencilerin okuldan mezuniyetleri sonrasıyla ilgili olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal the views of school administrators on educational waste and the measures they take to prevent waste from occurring. Qualitative research approach was adopted in the study and phenomenological (phenomenology) design was applied. Maximum diversity of purposeful sampling methods and criterion sampling methods were used in the formation of the working group. The study data were obtained using a semi-structured interview form. These data in question were analyzed with the content analysis technique. As a result of the study, it was revealed that school administrators define educational waste as inefficient use or inability to evaluate resources allocated for education, or unnecessary (unnecessary) spending. In addition, according to school administrators, items/subjects such as people, time, labor, money, buildings and tools are wasted in education. According to school administrators, factors such as problems related to planning, wrong decisions, inadequacies in in-service education, habits, managers' attitude, ostentation, lack of a sense of conscience, education provided in the family and system confusion cause waste in education. On the other hand, according to school administrators, the inability to raise people well, the wasting of public resources, the inability to employ people, the loss of time, monetary losses, spiritual losses, the destruction of hopes for the future and the increase in crime rates are the consequences of educational waste. In the research, it was revealed that the measures taken by school administrators for waste caused in their schools are related to the physical structure and use of the school, meeting school expenses, educational staff at the school and employees outside the educational staff, the use of teaching tools, student quota, students' participation in the educational process and students after graduation from school.