Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde çocuklarda genel anestezi altında yapılan diş tedavilerinin retrospektif analizi
A retrospective analysis of dental treatments performed under general anesthesia in children at Trakya University Faculty of Dentistry
  1. Tez No: 957694
  2. Yazar: ELİF SİNEM SANCAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI DURMUŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
“Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde Çocuklarda Genel Anestezi Altında Yapılan Diş Tedavilerinin Retrospektif Analizi”, Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Edirne, 2025. Amaç: Çalışmanın amacı; Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı'nda genel anestezi altında diş tedavileri gerçekleştirilen çocuk hastaların demografik ve dental verilerinin karşılaştırılması ve dental tedavilerin her açıdan etkili bir şekilde gerçekleştirilmesi için önerilerde bulunmaktır. Gereç ve Yöntemler: 2017-2024 yılları arasında Trakya Üniversitesi Çocuk Diş Hekimliği bölümünde tedavi görmüş 2-14 yaş aralığında 249 çocuk hasta dahil edildi. Hastaların sistemik hastalık durumu ve demografik özellikleri epikriz dosyalarından; uygulanan dental işlemler Metasoft sisteminden elde edilerek değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 27.0 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 249 hastanın %66,3'ü erkek; %33,7'si kız çocuklarından oluşmaktadır. Çocukların %43,8'i 0-5 yaş aralığında; %45'i 6-9 yaş aralığında; %11,2'si 10 yaş ve üzeri yaş grubundadır. Çalışmaya dahil edilen çocukların %51'inde en az bir sistemik hastalık bulunduğu; bu hastaların da %22,4' ünü otizm spektrum bozukluğunun oluşturduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sistemik hastalığı bulunan ve genel anestezi altında tedavi edilen çocukların yaş ortalaması daha yüksek bulunmuştur. Çürük skorları incelendiğinde, sağlıklı grupta dmf-t skoru 10,92; DMF-T skoru 1,24 iken; sistemik hastalığın bulunduğu grupta dmf-t 9,33; DMF-T skoru ise 2,53 olarak tespit edilmiştir. Bütün hastalar için ortalama çekim sayısı 4,55; restorasyon sayısı 5,70; amputasyon tedavisi 0,96; kanal tedavisi 0,82 ve fissür örtücü 1,24 olarak bulunmuştur. Daimi dişte restoratif tedavi ve fissür örtücü uygulaması sistemik hastalığı bulunan grupta daha yüksek görülmüştür. Kanal tedavisi ise sağlıklı grupta daha fazla uygulanmıştır. Özellikle süt birinci molarlarda pulpal tedaviye oranla çekim daha fazla tercih edilmiştir. Daimi dişlere en fazla uygulanan tedavi ise restoratif tedavi olmuştur. Sonuç: Kapsamlı dental tedaviye ihtiyaç duyan çocuklarda diş tedavileri için genel anestezi kullanılmaktadır. Genel anestezi sayesinde tedaviler yüksek kalitede ve kısa sürede gerçekleştirilebilir ancak genel anestezi maliyeti yüksek ve komplikasyon riski bulunan bir tedavi şeklidir. Bu nedenle genel anestezi kararı alınırken ve dental tedaviler planlanırken hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve dental durumu özenle değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
“A Retrospective Analysis of Dental Treatments Performed Under General Anesthesia in Children at Trakya University Faculty of Dentistry”Specialty Thesis, Trakya University Faculty of Dentistry, Department of Pediatric Dentistry, Edirne, 2025 Objective: This study aimed to compare the demographic and dental data of pediatric patients treated under general anesthesia at the Department of Pediatric Dentistry, Faculty of Dentistry, Trakya University, and to offer recommendations to ensure that dental treatments are performed effectively from all perspectives. Material and Methods: A total of 249 pediatric patients aged between 2 and 14 years who received treatment at Trakya University between 2017 and 2024 were included. The patients' systemic health status and demographic characteristics were obtained from their medical records, while details of the dental procedures performed were retrieved and evaluated through the Metasoft system. Results: Among the 249 patients, 66.3% were male and 33.7% were female. In terms of age distribution, 43.8% were between 0–5 years, 45% between 6–9 years, and 11.2% were aged 10 years and above. Additionally, 51% of the patients had at least one systemic disease, with 22.4% of these patients diagnosed with autism spectrum disorder. It was observed that children with systemic diseases had a higher mean age. In the healthy group, the mean dmf-t and DMF-T scores were 10.92 and 1.24, respectively, whereas in the group with systemic diseases, these scores were 9.33 and 2.53, respectively. Across all patients, the average numbers of procedures performed were 4.55 for extractions, 5.70 for restorations, 0.96 for pulpotomies, 0.82 for root canal treatments, and 1.24 for fissure sealants. It was found that restorative treatments and fissure sealants in permanent teeth were more frequently applied in patients with systemic diseases, whereas root canal treatments were more commonly performed in healthy patients. Notably, extractions were preferred over pulp therapies particularly in primary first molars, and restorative treatment was the most commonly performed procedure in permanent teeth. Conclusion: General anesthesia is employed for dental treatment in children requiring extensive care, enabling procedures to be completed both efficiently and at a high standard. However, it is an expensive method associated with certain complication risks. Therefore, when deciding on general anesthesia and planning dental treatments, careful consideration must be given to the patient's age, general health condition, and dental status.