Solvent bazlı mürekkep üretimi ve basılabilirlik parametrelerinin incelenmesi
Solvent-based ink production and investigation of printability parameters
  1. Tez No: 957693
  2. Yazar: SERDEM COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matbaacılık, Typography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basım Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışması, endüstriyel baskı sistemlerinde yaygın olarak kullanılan solvent ve su bazlı mürekkeplerin yapısal özelliklerini, üretim parametrelerini ve basılabilirlik kriterlerini incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, solvent ve su bazlı mürekkeplerin baskı kalitesi ile formülasyon optimizasyonu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu tür mürekkepler, boyar maddelerinin veya pigmentlerin organik çözücülerle karıştırılması yoluyla üretilir. Bu tür mürekkepler, özellikle endüstriyel baskı uygulamalarında, dış mekân baskılarında, otomobil boyalarında ve tekstilde kullanılır. Hızlı kuruma özellikleri, yüksek çözünürlük, canlı renkler ve dayanıklılık (UV ışınlarına, suya ve hava koşullarına karşı) solvent bazlı mürekkeplerin en büyük avantajlarıdır. Çalışmada belirlenen formülasyonlara göre mürekkepler başarılı bir şekilde hazırlanmıştır. Belirli formülasyonlara uygun olarak, mürekkepler başarıyla sentezlenip, üretim işlemi tamamlanmıştır. Üretilen mürekkeplerin fizikokimyasal özellikleri incelenmiştir. Stabilite, reoloji, yüzey gerilimi, kuruma süresi, ışık haslığı, mekanik dayanım ve kimyasal direnç gibi parametreler test edilmiştir. Geliştirilen mürekkebin endüstriyel dijital baskı sistemlerine nasıl uyum sağlayabileceği araştırılmıştır. Renk doğruluğu, mekanik ve kimyasal dayanıklılık, parlaklık ve baskı kalitesi dahil olmak üzere çeşitli testler gerçekleştirilmiştir. Mürekkebin daha geniş bir kullanım alanı için kullanılabileceği ve geliştirilebileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The structural characteristics, manufacturing parameters, and printability standards of solvent/water-based inks frequently found in industrial printing systems were investigated in this thesis study. Analyzing the connection between print quality and solvent/water-based ink formulation optimization was the primary goal of the study. Pigments or dyes are dissolved in organic solvents to create these kinds of inks. These inks are extensively utilized in textile printing, automotive painting, outdoor printing, and industrial printing applications. High resolution, vibrant colours, durability (against UV radiation, water, and weather), and quick drying times are the key benefits of solvent-based inks. The inks were successfully made using the study's intended formulas. The production process was completed, and water-based inkjet inks made in accordance with the designated formulae were successfully synthesized. Tests were performed on criteria such stability, rheology, surface tension, drying time, lightfastness, mechanical strength, and chemical resistance in order to thoroughly analyze the physicochemical characteristics of the generated inks. An investigation was conducted on the produced ink's compatibility with industrial digital printing systems. Brightness, print quality, mechanical and chemical endurance, and colour accuracy were all tested. It was noted that the ink may be made appropriate for a greater variety of applications with more sophisticated advancements.