Education and income inequality: The case of Kazakhstan
Kazakistan örneğinde eğitim ve gelir eşitsizliği
  1. Tez No: 957700
  2. Yazar: AIGERIM SANSYZBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, eğitim ile gelir eşitsizliği arasındaki karmaşık ilişkiyi ve eğitimin ekonomik eşitsizliği azaltmadaki potansiyel rolünü incelemektedir. Eğitimin sosyal eşitliği teşvik eden temel bir araç olduğu yönündeki yaygın görüşe rağmen, bazı sosyologlar eğitimin mevcut toplumsal yapıları çeşitli sermaye türleri aracılığıyla pekiştirerek sosyal eşitsizliği artırabileceğini savunmaktadır. Bu tez, eğitimin hem eşitsizliği azaltma hem de sürdürme potansiyelini dikkate alarak bu ikili doğasını ele almaktadır. Kazakistan örneği üzerinden, eğitim düzeyinin bölgesel gelir dağılımı üzerindeki etkisi; eğitimin kalitesi ve erişilebilirliği göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra hızlı kalkınma süreci ve önemli eğitim reformlarıyla dikkat çeken Kazakistan'ın benzersiz sosyoekonomik yapısı, gelir eşitsizliğini azaltmada eğitimin etkinliğini analiz etmek için elverişli bir zemin sunmaktadır. Bu çalışma, eğitim politikalarının ve bölgesel faktörlerin gelir eşitsizliği üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla nicel ve nitel analizleri bir araya getiren karma yöntem yaklaşımını kullanmaktadır. Sonuçlar, ekonomik eşitliği teşvik etmek için yalnızca eğitim süresinin artırılmasının değil, aynı zamanda eğitimin kalitesinin de iyileştirilmesinin önemine işaret etmektedir. Verilerin bölgesel düzeyde incelenmesi, yerel ekonomik kalkınma, altyapı ve eğitim kaynaklarına erişimin gelir eşitsizliğini nasıl şekillendirdiğine dair önemli ayrıntıları ortaya koymaktadır. Bu araştırma, eğitimin sosyal adaleti sağlamadaki rolünü daha iyi anlamaya katkıda bulunmakta ve daha adil bir toplum oluşturmak için eğitimden nasıl yararlanılabileceğine dair politika önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the complex relationship between education and income inequality, with the extent to which education can mitigate economic inequality. Despite the prevailing view that education is a key tool in promoting social equality, some sociologists argue that education can exacerbate social inequality by reinforcing existing social structures through various forms of capital. This thesis explores the dual nature of education, considering both its potential to reduce and perpetuate inequality. Using Kazakhstan as a case study, this study examines the impact of educational attainment on income distribution across regions, taking into account the quality and accessibility of education. Kazakhstan's unique socioeconomic context, characterized by rapid development and significant educational reforms since the collapse of the Soviet Union, provides fertile ground for analyzing the effectiveness of education in addressing income inequality. The study uses a mixed methods approach, combining quantitative and qualitative analysis to assess how education policies and regional factors influence income inequality. The results highlight the importance of not only increasing years of schooling but also improving the quality of education to promote economic equality. By breaking down the data at the regional level, the study highlights the nuances through which local economic development, infrastructure, and access to educational resources shape income inequality. This research contributes to a deeper understanding of the role of education in advancing social justice and offers policy recommendations for using education to create a more equitable society.