Total factor productivity, energy intensity and inclusive growth: A comparison between turkey and asian countries
Toplam faktör verimliliği, enerji yoğunluğu ve kapsayıcı büyüme: Türkiye ve Asya ülkeleri arasında karşılaştırma
  1. Tez No: 554787
  2. Yazar: SABİRE KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kapsayıcı büyüme on yıldan fazladır popüler bir konu haline gelmiştir. Kapsayıcı büyüme yeni bir kavramdır ve belli toplumsal kesimlerin özellikle de dezavantajlı olanların iktisadi büyüme süreci içindeki göreli durumlarıyla ilgilidir. Sadece bu toplumsal kesimlerin iktisadi büyümeden faydalanmalarını değil, iktisadi süreçteki rollerini artırarak büyümeye katılımlarını da içerir. Artan kapsayıcılıkla daha adil gelir dağılımının vuku bulması beklenir. Bu çalışma kapsayıcı büyümeye katkı sağlayacak etkenleri incelemeyi hedefler. Beşeri sermaye en önemli faktör gibi gözükmektedir çünkü toplam faktör verimliliğini (TFV) mutlaka arttırır. Beşeri sermaye birikimi hem eğitimde herkes için fırsat eşitliğini sağlayarak hem de negatif dışsallığı azaltarak hızlandırılabilir. Eğitimde fırsat eşitliği, ekonomideki tüm sektörlerde verimliliğin artması için kritik olan becerilerin birikimini sağlar. Negatif üretim dışsallığını azaltmak, beşeri sermayenin ayrılmaz bir parçası olan sağlık şartlarının iyileşmesi ve beklenen ömür süresinin uzaması sonucunu doğurur. Enerji sektörü kapsayıcı büyümenin başarılmasında anahtar rol oynar. İktisadi büyümeyi iki türlü etkiler. Daha düşük enerji yoğunluğu ve yüksek enerji verimliliği TFV' yi artırarak büyümeye katkı sağlar. Diğer yandan yüksek enerji yoğunluğu negatif üretim dışsallığının oluşmasında en önemli nedenlerden biridir. Bu çalışma enerji sektörü ve beşeri sermayenin, kapsayıcı büyümenin başarılmasındaki etkisini inceler. Bu tez dahilinde Türkiye ile Çin, Hindistan, Kazakistan, Kırgızistan, Güney Kore ve Tayland olmak üzere altı Asya ülkesini kıyaslayan bir vaka çalışması mevcuttur ve 1990-2014 arasını kapsar. Augmented Dickey & Fuller birim kök testi, Johansen eşbütünleşme testi ve vektör hata düzeltme modeli uygulanmış olup Asya ülkelerine ait panel veri, bu ülkelerin cari GSYİH verileri kullanılanılarak ağırlıklandırılmış ve zaman serisine dönüştürülmüştür. Hem Türkiye hem de Asya ülkeleri için aynı bulgulara varılmıştır. Şöyle ki; beşeri sermaye ve TFV, beşeri sermaye ve negatif dışsallık, enerji yoğunluğu ve TFV uzun dönemde birbiriyle ilişkilidir. Yani bulgular yukarıda ifade edilen TFV, enerji ve kapsayıcılık ilişkisini destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Inclusive growth has become a popular subject for more than a decade. Inclusive growth is a new concept and it is about the relative position of certain social groups especially the disadvantaged ones within the economic growth process. It does not only involve these social groups' benefitting from the economic growth but also their inclusion by way of improving their role in the production process. A more equal income distribution is expected to arise with growing inclusion. This study aims at exploring the factors that would contribute to inclusive growth. Human capital (HC) seems to be major factor because it certainly raises the total factor productivity (TFP). Accumulation of human capital can be accelerated by either securing equality of equal opportunities for everyone in education, or reducing negative externalities. Equality of opportunity in education renders accumulation of the skills that are crucial in increasing productivity in all sectors of the economy. Reducing negative production externalities leads to better health conditions and to longer expected life span, an integral part of human capital. Energy sector plays a key role in achieving inclusive growth. It acts upon economic growth in two ways. A lower energy intensity (EI) and a higher energy efficiency contributes to growth by raising TFP. On the other hand a higher energy intensity is one of the main causes in the formation of negative production externalities. The study examines the impact of energy sector and human capital in attaining inclusive growth. A case study of comparison between Turkey and six Asian countries which are China, India, Kazakhstan, Kyrgyzstan, South Korea and Thailand is present within the thesis between 1990-2014. Augmented Dickey & Fuller test, Johannsen cointegration test, and vector error correction model were employed, and panel data of Asian countries were transformed to time series by weighted average via their current GDPs. The same results are obtained for Turkey and Asia that is; HC and TFP, HC and negative externalities, EI and TFP are in relation in the long run. So the findings support TFP, energy and inclusiveness nexus expressed above.