Multiple skleroz tanılı hastalarda aktif lezyon saptamada rutin görüntüleme protokolü ile üç boyutlu kontrastlı FLAIR ve üç boyutlu T1 siyah kan sekanslarının tanısal performanslarının karşılaştırılması
Comparison of the diagnostic performances of routine imaging protocol, three- dimensional contrast enhanced FLAIR and three- dimensional T1 black blood sequences in detecting active lesions in patients diagnosed with multiple sclerosis
- Tez No: 957702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖZER GÖKASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Multipl skleroz (MS), dünya genelinde yaklaşık 2,8 milyon kişiyi etkilediği düşünülen demiyelinizan, otoimmün, nörodejeneratif santral sinir sistemi (SSS) hastalığıdır. Kontrastlı Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) standart klinik protokollerinde üç boyutlu (3D) T1- ağırlıklı(T1A) Magnetization Prepared Rapid Acquisition Gradient Echo (MPRAGE) sekansı sıklıkla uygulanmaktadır. Standart protokoller MS seyrinde sınırlı tahmin gücüne sahiptir. Klinik izole sendromlu (KİS) hastalarda görüntülemede tanısal performans artışı ve buna bağlı erken tanı uzun vadede tedavi değerlendirmesi açısından faydalı olabilir. Bu çalışmanın amacı, relapslar ve remisyonlarla seyreden tip (RRMS) multiple skleroz hastalarında akut atakta aktif MS lezyonlarının tespiti için üç boyutlu T1 MPRAGE ile üç boyutlu T1 ağırlıklı siyah kan ve üç boyutlu kontrastlı Fluid Attenuated Inversion Recovery (FLAIR) sekanslarının tanısal performanslarının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi'nde tek merkezli ve prospektif olarak yapılmıştır. Çalışmada Ağustos 2024- Nisan 2025 tarihleri arasında Nöroloji polikliniğine başvuran RRMS tanısı ile takip edilen, 18 yaş üstü, akut atak düşünülen hastalar prospektif olarak taranarak PACS (Picture Archiving and Communication Systems) üzerinden görüntüleri incelendi. Belirtilen tarih aralığında, uygun yaş aralığı içinde ve dahil edilme kriterlerine sahip 48 hastada tanısal performansın kantitatif analizi için SNR (Signal to Noise Ratio) ve CNR (Contrast to Noise Raatio) hesaplamaları ile lezyon boyutu, kontrastlanma paterni, lezyon lokalizasyonu, aktif lezyon ROI (Region of Interest), normal görünümlü beyaz cevher ROI, arka plan gürültü ROI parametrelerinin ölçümleri yapıldı. İstatistiksel analiz için SPSS 26.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background and purpose: Multiple sclerosis (MS) is a demyelinating, autoimmune, neurodegenerative central nervous system (CNS) disease that is estimated to affect approximately 2.8 million people worldwide. In standard clinical protocols, contrast-enhanced MRI frequently uses the three-dimensional (3D) T1-weighted (T1W) MPRAGE sequence. Standard protocols have limited predictive power in the course of MS. Increased diagnostic performance in imaging of patients with clinically isolated syndrome (CIS) and consequently early diagnosis may be beneficial in long-term treatment evaluation. The aim of this study is to compare the diagnostic performances of three-dimensional T1 MPRAGE, three-dimensional T1-weighted black-blood, and three-dimensional contrast-enhanced FLAIR sequences for the detection of active MS lesions during acute attacks in patients with relapsing-remitting multiple sclerosis (RRMS). Materials and Methods: This single-center, prospective study was conducted at Afyonkarahisar Health Sciences University Hospital. Between August 2024 and April 2025, RRMS patients over 18 years old who presented to the neurology outpatient clinic and were suspected of having an acute attack were prospectively screened, and their images in the PACS system were examined. For the 48 patients who met the inclusion criteria and were within the appropriate age range during the specified period, measurements were taken for quantitative analysis of diagnostic performance, including calculations of SNR and CNR, lesion size, contrast enhancement pattern, lesion localization, active lesion ROI, normal-appearing white matter ROI, and background noise ROI. Statistical analysis was performed using SPSS 26.0.