Ratlarda deneysel periodontitiste spirulina (Arthrospira platensis) ekstraktının antiinflamatuar ve koruyucu aktivitesinin araştırılması
Investigation of anti-inflammatory and protective activity of spirulina (Arthrospira platensis) extract in experimental periodontitis in rats
- Tez No: 957711
- Danışmanlar: DOÇ. ZEYNEP TAŞTAN EROĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş: Spirulina, tatlı su ve deniz ortamlarında yaşayan mikroskobik tek hücreli bir algdir. Besin değerinin yüksek olmasıyla tıbbi olarak birçok alanda kullanılabilmektedir. Spirulina antioksidatif, antihiperlipidemik, antinörotoksik, antiülser, anti-inflamatuvar ve immünomodülatör etkiler gibi birçok biyolojik aktiviteye sahiptir. Bu çalışmanın amacı ratlarda oluşturulan deneysel periodontitis modelinde spirulina ekstraktının (SE) koruyucu etkilerini ve inflamatuvar parametreler üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmamızda; 32 adet wistar albino rat, 4 deney grubuna ayrıldı; Grup 1: kontrol grubu (K) (n:8), grup 2: deneysel periodontitis grubu (P) (n:8), grup 3: periodontitis oluşturulan ve profilaktik etki için oral gavaj yoluyla 400 mg/kg SE verilen profilaksi grubu (PF) (n:8), grup 4: deneysel periodontitis oluşturulan ve oral gavaj yoluyla 400 mg/kg SE verilen tedavi grubu (T) (n:8). Gruplarda deneysel periodontitis, maksiller ikinci molar dişlerin etrafına ligasyon yoluyla 4/0 ipek sütürler bağlanarak oluşturuldu. PF grubuna ligasyon yapılan günden itibaren 2 hafta boyunca distile suda çözündürülen SE oral gavaj yoluyla verildi. T grubuna deneysel periodontitis oluşturulmasından itibaren 2 hafta boyunca distile suda çözündürülen SE oral gavaj yoluyla verildi. 4. Haftanın sonunda tüm ratlara ötenazi işlemi uygulandı. Ötenazi öncesi alınan serum örneklerindeki interlökin-1 Beta (IL-1β), interlökin-6 (IL-6), tümör nekrotizan faktör alfa (TNF-α), interlökin-4 (IL-4), interlökin-10 (IL-10), interlökin-17 (IL-17), siklooksijenaz-2 (COX-2), prostaglandin E2 (PGE2), vasküler endotelyal büyüme faktörü A (VEGF A) ve runt ilişkili transkripsiyon faktörü 2 (RUNX-2) seviyeleri Enzim Bağlantılı İmmünosorbent Analiz (ELISA) yöntemiyle analiz edildi. Alveol kemik kaybı, görüntü analiz yöntemiyle histomorfometrik olarak incelendi. Osteoblast, osteoklast ve inflamatuvar hücreler sayılarak kantitatif olarak değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmada, deney gruplarına ait histopatolojik, histomorfometrik ve biyokimyasal veriler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Spirulina is a microscopic, unicellular alga that thrives in both freshwater and marine environments. Due to its high nutritional value, it has been utilized in various medical fields. Spirulina exhibits numerous biological activities, including antioxidative, antihyperlipidemic, antineurotoxic, antiulcer, anti-inflammatory, and immunomodulatory effects. The aim of this study was to evaluate the protective effects of Spirulina extract (SE) and its impact on inflammatory parameters in a rat model of experimental periodontitis. Materials and Methods: In this study, 32 Wistar albino rats were randomly assigned into four experimental groups: Group 1: control group (C) (n=8); Group 2: experimental periodontitis group (P) (n=8); Group 3: prophylaxis group (PF), in which periodontitis was induced and 400 mg/kg SE was administered via oral gavage to assess its prophylactic effect (n=8); and Group 4: treatment group (T), in which periodontitis was induced and 400 mg/kg SE was administered via oral gavage (n=8). Experimental periodontitis was induced by placing 4/0 silk ligatures around the maxillary second molars. In the PF group, SE dissolved in distilled water was administered orally for 2 weeks starting on the day of ligature placement. In the T group, SE was administered for 2 weeks following the induction of periodontitis. At the end of the fourth week, all rats were sacrificed. Prior to euthanasia, blood samples were collected for biochemical analysis. Serum levels of interleukin-1 beta (IL-1β), interleukin-6 (IL-6), tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), interleukin-4 (IL-4), interleukin-10 (IL-10), interleukin-17 (IL-17), cyclooxygenase-2 (COX-2), prostaglandin E2 (PGE2), vascular endothelial growth factor A (VEGF-A), and runt-related transcription factor 2 (RUNX-2) were measured using the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA). Alveolar bone loss was evaluated histomorphometrically using image analysis. Osteoblasts, osteoclasts, and inflammatory cells were quantitatively assessed. Results: In this study, histopathological, histomorphometric, and biochemical data of the experimental groups were evaluated.