Kadmiyum salisilat ve çinko salisilatın 4-siyanopiridin kompleksinin sentezi, fizikokimyasal özelliklerinin ve kristalyapılarının incelenmesi
Synthesis, physicochemical properties, and crystalstructures of cadmium salicylate and zinc salicylatecomplexes with 4-cyanopyridine
  1. Tez No: 957710
  2. Yazar: MAHMASHARIP ALYKULOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACALİ NECEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, 2-hidroksibenzoik asit (salisilik asit) ve 4-siyanopiridin ligandları ile Zn(II) ve Cd(II) iyonlarının reaksiyonu sonucu iki yeni kompleks sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir: diakuabis(salisilato-κO)bis(4-siyanopiridin-κN)çinko(II) [Zn(2-HOC₆H₄COO)₂(4-CNC₅H₄N)₂(H₂O)₂] (Kompleks 1) ve diakua(salisilatoκ²O:O)(μ-salisilato-κ²O:O)kadmiyum(II) [Cd₂(2-HOC₆H₄COO)₄(H₂O)₂] (Kompleks 2). Komplekslerin yapısal karakterizasyonu, elementel analiz, FT-IR ve UV-Vis spektroskopisi, MALDI-TOF kütle spektrometrisi ve tek kristal X-ışını kırınımı (SCXRD) yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. FT-IR spektrumları, karboksilat grubunun koordinasyon davranışlarını yansıtan ν_as(COO⁻) ve ν_s(COO⁻) titreşim bantları ile desteklenmiş ve Zn–O (671 cm⁻¹) ve Cd–O (673 cm⁻¹) titreşimleri, metal-ligand bağlanmasını doğrulamıştır. Zn kompleksinde ayrıca ν(Zn–N) = 613 cm⁻¹ bandı tespit edilmiş olup, 4-siyanopiridin azotunun Zn(II) merkezine koordinasyonunu göstermektedir. UV-Vis analizlerinde π→π* geçişlerine karşılık gelen bantlar sırasıyla 282 ve 298 nm'de gözlenmiştir. Kristalografik analizler, Kompleks 1'in monomerik ve tetrahedral, Kompleks 2'nin ise dimerik ve yedi-koordinatlı Cd(II) merkezleri ile kompleks bir yapı sergilediğini ortaya koymuştur. Kompleks 2'de Cd···Cd arası mesafe 3.805 Å olarak belirlenmiştir. MALDI-TOF analizleri ile molekül kütleleri doğrulanmış ve [M+H]+ piki Kompleks 2 için 850.66 m/z olarak kaydedilmiştir. Bu bulgular, sentezlenen komplekslerin hem yapısal kararlılığa hem de potansiyel uygulama alanlarına sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, two novel metal complexes were synthesized by the reaction of 2- hydroxybenzoic acid (salicylic acid) and 4-cyanopyridine ligands with Zn(II) and Cd(II) ions: di-aquabis(salicylato-κO)bis(4-cyanopyridine-κN)zinc(II) [Zn(2- HOC₆H₄COO)₂(4-CNC₅H₄N)₂(H₂O)₂] (Complex 1) and di-aqua(salicylato-κ²O:O)(μsalicylato-κ²O:O)cadmium(II) [Cd₂(2-HOC₆H₄COO)₄(H₂O)₂] (Complex 2). These complexes were characterized by elemental analysis, FT-IR, UV-Vis spectroscopy, MALDI-TOF mass spectrometry, and single-crystal X-ray diffraction (SC-XRD). FT-IR spectra confirmed the coordination of carboxylate groups through shifts in the asymmetric and symmetric stretching vibrations (Δν = 199 cm⁻¹ for Complex 1 and 169 cm⁻¹ for Complex 2), with Zn–O and Cd–O stretching observed at 671 and 673 cm⁻¹, respectively. Additionally, a Zn–N vibration at 613 cm⁻¹ confirmed the coordination of the nitrogen atom of 4-cyanopyridine in Complex 1. UV-Vis spectra exhibited π→π* transitions at 282 nm and 298 nm for Complexes 1 and 2, respectively. X-ray crystallography revealed that Complex 1 has a monomeric distorted tetrahedral geometry, while Complex 2 forms a dimeric structure with seven-coordinate Cd(II) centers and a Cd···Cd distance of 3.805 Å. MALDI-TOF spectra supported the proposed formulas, with [M+H]+ observed at 850.66 m/z for Complex 2. These findings confirm the structural integrity and potential applications of the synthesized complexes in materials and coordination chemistry.