Toplumsal cinsiyet, şehir ve müzik: Benim Şehrim Benim Sesim örnek olayı
Gender, city and music: My City My Voice case study
  1. Tez No: 957758
  2. Yazar: SELENA KARAPUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma toplumsal cinsiyet, şehir ve müzik kavramlarını derinlemesine ele alarak müzik endüstrisindeki toplumsal cinsiyet eşitsizliğini gidermek amacıyla üretilmiş bir proje olan Benim Şehrim Benim Sesim örnek olayı üzerinden yürütülmüştür. Müzik prodüksiyonunun erkek egemen yapısını belli ölçülerde değiştirme amacıyla hareket eden proje, kadınların müzik prodüksiyonu öğrenmelerine ve daha sonrasında gerek proje kapsamında internet kanallarında yayınlanacak albümleriyle gerekse verdikleri konserler sayesinde deneyim ve özgüven kazanabilecekleri bir alan yaratmaya çalışmıştır. Benim Şehrim Benim Sesim projesine internet çağrısı aracılığıyla seçilen kadın ve queer katılımcılar, şehir konseptini merkeze alarak yaptıkları çalışmalarda, soundscape kavramı çerçevesinde düşünülmesi gereken şehirlere ait ses kayıtları almışlar ve bunları kendi şarkılarında kullanmışlardır. Çalışma kapsamında Benim Şehrim Benim Sesim projesinin uygulayıcısı Kreşendo kurucusu ve projenin müzik koordinatörü dahil olmak üzere ikinci edisyonuna katılan dört katılımcıyla görüşmeler yapılmış, müzik endüstrisindeki toplumsal cinsiyet rolleri ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğine sebep olan dinamikler katılımcıların deneyimlerinden de yola çıkılarak anlaşılmaya çalışılmıştır. Müziğin şehir ve toplumsal cinsiyet kavramlarıyla olan ilişkisi, kesişimsel bir biçimde incelenmiştir. Örnek olay kapsamında Kreşendo ile olan ilişkim ve Benim Şehrim Benim Sesim projesinin İzmir konserindeki gözlemlerim otoetnografik bir yaklaşımla aktarılmıştır. Sonuç olarak özellikle toplumsal cinsiyet çalışmaları kapsamında üretilen performativite, disiplin gibi kavramlar ışığında kadınların müzik içerisinde kendilerini konumlandırışlarının dinamikleri anlaşılmaya çalışılmış, müziğin şehir ve mekânla olan etkileşimi ele alınarak kadınların hem seslerini duyurabildikleri alternatif alanlar yaratma süreçleri hem de kendilik inşası ve görünürlük mücadeleleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores the concepts of gender, city, and music in depth through the case study of My City My Voice, a project designed to address gender inequality in the music industry. In response to the male-dominated structure of music production, the My City My Voice project aimed to create a space where women could learn music production and gain experience and self-confidence through albums published online and concerts organized within the scope of the project. Selected through an open call, women and queer participants composed their own songs centered around the theme of the city. As part of soundscape studies, they conducted sound walks where they recorded urban sounds and integrated these into their compositions. Within the scope of the study, interviews were conducted with the founder of Kreşendo—the organization implementing the project—as well as with the music coordinator and four participants from the second edition of the project. The research aimed to understand the gender roles in the music industry and the dynamics contributing to gender inequality, grounded in the lived experiences of the participants. The relationship between music, gender, and the urban environment was examined through an intersectional lens. My personal involvement with Kreşendo and my observations from the İzmir concert of My City My Voice were conveyed through an autoethnographic approach. In conclusion, the study sought to understand the dynamics through which women position themselves in music, especially in light of concepts such as performativity and discipline, which have been developed in gender studies. The interaction between music, the city, and space was explored, analyzing both the processes by which women create alternative spaces to make their voices heard and their struggles for self-construction and visibility.