Acil servise başvuran kalp yetmezliği hastalarında nonsteroid ilaçların morbidite üzerine olan etkisi
The effect of nonsteroidal drugs on morbidity in heart failure patients presenting to the emergency department
  1. Tez No: 957759
  2. Yazar: KEVSER ŞİMBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET AL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kalp yetmezliği (KY), dünyada ve Türkiye'de giderek artan prevalansı ile önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. KY, genellikle ilerleyici seyirli olmakla birlikte, sıklıkla akut dekompansasyonlarla acil servis başvurularına yol açar. Bu süreçte, eşlik eden komorbiditeler ve kullanılan ilaçlar hastalığın seyrini önemli ölçüde etkileyebilir. Nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ'ler), yaygın reçete edilen ajanlar arasında yer almakta; ancak prostaglandin sentezini inhibe ederek sıvı retansiyonu, böbrek fonksiyon bozukluğu ve kan basıncında artış gibi yan etkiler yoluyla kalp yetmezliği hastalarında klinik kötüleşmeye neden olabilmektedir. Bu çalışma, acil servise başvuran KY hastalarında son 10 gün içinde NSAİİ kullanımının sıklığını ve bu kullanımın hastaların klinik profiline olan etkilerini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Prospektif gözlemsel tasarıma sahip çalışma, İstanbul Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde 20 Ekim 2023 – 21 Mayıs 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmaya, nefes darlığı yakınması ile başvurup dekompanse KY kliniğinde olan ve KY tanısı alan 18 yaş üstü toplam 400 hasta dahil edilmiştir. Katılımcıların yaş, cinsiyet, klinik tanıları, NYHA sınıflamaları, semptom durumları, yeni miyokard enfarktüsü (MI) öyküleri, komorbid hastalıkları, diyet ve ilaç uyumları, anlık başvuru durumları, hastaneye yatış sonuçları ve son 10 günlük NSAİİ kullanım öyküleri detaylı olarak değerlendirilmiştir. Bulgulara göre, NSAİİ kullanan hastalarda enfeksiyon, anemi, disritmi ve renal fonksiyon bozukluğu gibi komorbiditeler anlamlı düzeyde daha yaygındır. Ayrıca bu grupta semptom şiddeti, NYHA sınıfı ve hastane yatış oranları da daha yüksektir. Bu durum, literatürde bildirilen bulgularla uyumlu olarak NSAİİ'lerin kalp yetmezliği hastalarında dikkatle kullanılması gerektiğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Heart failure (HF) has become a growing public health concern worldwide, including in Türkiye, due to its increasing prevalence, especially among the elderly population. While HF often follows a progressive clinical course, it frequently leads to acute decompensation and emergency department admissions. In this context, comorbidities and concurrent medications significantly influence the clinical outcomes. Nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs), although commonly prescribed, have been associated with fluid retention, renal impairment, and elevated blood pressure by inhibiting prostaglandin synthesis, thereby potentially exacerbating HF. This prospective observational study aimed to investigate the frequency of NSAID use and its relationship with clinical deterioration in patients admitted to the emergency department with HF. The study was conducted between October 20, 2023, and May 21, 2025, at the Emergency Medicine Department of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital in Istanbul. A total of 400 patients over the age of 18 who presented with complaints of shortness of breath and were diagnosed with HF and were in the decompensated HF clinic were included in the study.. Demographic characteristics, clinical diagnoses, NYHA classification, symptom status, history of myocardial infarction (MI), comorbidities, dietary and medication adherence, acute presentation status, hospitalization outcomes, and NSAID use within the previous 10 days were evaluated. The results revealed that patients using NSAIDs had a higher prevalence of comorbid conditions such as infection, anemia, arrhythmia, and renal dysfunction. In addition, these patients presented with more severe symptoms, higher NYHA functional class, and increased hospitalization rates. These findings are consistent with current literature, which emphasizes the potential risks of NSAID use in HF patients. In conclusion, this study suggests that NSAID use may adversely affect the clinical status of patients with heart failure. In particular, cautious prescribing is recommended in those with coexisting infection, kidney disease, or cardiac conduction disorders. The consistency of our findings with guideline-based risk factors highlights the importance of evaluating the risk-benefit balance before NSAID use in this vulnerable population.