Endometrial kanser cerrahisinde laparatomi, laparoskopi ve robotik cerrahinin perioperatif sonuçlarının karşılaştırılması
Perioperative outcomes of laparotomy, laparoscopy, and robotic surgery in the management of endometrial cancer: A comparative study
  1. Tez No: 957842
  2. Yazar: ŞEBNEM KARAGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Robotik cerrahi alanında gösterilen teknolojik gelişmelerle birlikte, endometrial kanser cerrahisinde minimal invaziv cerrahinin kullanım alanı daha çok genişlemiştir. Geleneksel laparotomi k yaklaşımların getirdiği artmış insizyonel hasta morbiditesi, uza mış hastanede yatış süresine karşılık minimal invazif cerrahi, endometrial kanser cerrahisine kısa hastanede yatış süresi ve azalmış morbidite ile yeni bir boyut kazandırmıştır. Laparoskopik endometrial evreleme cerrahisinin laparotomi ye kıyasla güvenli ve laparotomi ye denk onkolojik sonuçlarının olduğuna dair geniş bir literatur olmasına rağmen, robotik cerrahinin endometrial kanserde yeterliliğini değerlendiren prospektif bir çalışma yoktur. Bizim bu çalışmadaki amacımız, Türkiye'de v e dünyada en sık görülen jinekolojik kanser olan endometrial kanserin evreleme cerrahisinde laparotomi k, laparoskopik ve robotik cerrahinin perioperatif sonuçlarını karşılaştırmaktır. MATERYAL VE METHOD: Bu çalışmaya Şubat 2015 Mayıs 2016 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesi(ANEAH), Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde endometrial kanser nedeniyle opere olan hastalar taranarak, 23 laparotomi k, 10 laparoskopik, 25 robotik ce rrahi yapılan hasta dahil edildi. Çalışma retrospektif olarak planlandı. Hastalar yaş, parite, operasyon süresi, postoperatif hemoglobin düşüşü, endometrial kanser evre ve gra v i da, pelvik , paraaortik ve total len f nodu sayısı, perioperatif komplikasyonları açısından laparotomi , laparoskopi ve robotik cerrahi grupları dahilinde karşılaştırıldı. BULGULAR: Postoperatif 1.günde bakılan hemogram sonuçlarına göre laparoskopi grubunda hemoglobin düşüşü ortalama 1,6g/dl iken, laparotomi grubunda bu değer 1,2g /dl, robotik cerrahi grubunda ise bu de ğer 1,1g/dl olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: Robotic assisted surgery is a technological advancement, and minimaly invasive surgery is rapidly expanding into the field of gynecological oncology. Minimally invasive endoscopic surgical techniques can decrease patient morbidity and prolonged haspital stay comparing traditional laparatomy approach for women who undergo endometrial cancer staging. Studies have shown that laparos copic assisted surgical staging results in decreased blood loss and a shorter recovery time. Randomized prospective trials do not currently exist for robotic surgical assement of endometrial cancer. The purpose of this study was to compare perioperative ou tcomes in women who underwent endometrial cancer staging by different surgical techniques. STUDY DESI GN: We evaluated and compared the perioperative outcomes of patients patients with the diagnosis of endometrial carcinoma, including 23 cases done with st aging laparatomy, 25 cases done with staging robotic, 10 cases done with staging laparoscopy between February 2015 May 2016 in Sağlık Bilimleri Univers ity Adana Numune Education and Trainning Hospital, retrospectively. RESULTS: Postoperative hemoblobin values was higher in robotic staging group. Robotic st aging group had the longest ope ration time while laparatomy group experinced the minimum operation time. Days of hospitalization were significantly shorter in the minimally invasive groups, especially i n the robotic arm We report the highest lymph node number in the laparatomy arm, compared with minimally invasive groups. R obotic and laparoscopy staging arms had similar the number of total lymph node. The overall incidence of perioperative complications was two in third in the laparatomy group. CONCLUSION: The most important g ynecological onocologic paramet e r in endometrial cancer staging is the total number of lymph nodes. In general, laparoscopic surgical staging of endometrial cancer results in good lymph node yield, longer operating times, comparable blood loss, shorter hospital stay, and a lower complication rate, compared with laparotomi c staging. In our study, laparotomi c staging group had the highest number of total lymph node. This situation is associated with surgeon learning curve. Minimally invasive groups especialy robotic cohort had shorter hospital stay, less blood los s. Further study is necessary to determine long term oncologic outcomes for robotic staging of endometrial cancer Key wor ds: Endometrial cancer staging, laparoscopy, robotic surgery