Lenfoma tanılı hastalarda erektil disfonksiyonda esas neden; kemoterapi mi? depresyon mu?
  1. Tez No: 957843
  2. Yazar: CUMALİ YALÇIN
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜVEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ED, hayatı tehdit eden bir durum olmamasına rağmen hayat kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Gerek Hodgkin gerekse Non-Hodgkin lenfomalarda yaşam süresi güncel tedavilerle belirgin şekilde uzamıştır. Lenfomaların erken yaşlarda az olmayarak görülmesi ve bu sıklığında giderek artması, bu hastalarda hayat kalitesinin önemini daha da artırmıştır. Tüm kanser hastalarında olduğu gibi, lenfoma hastalarında gerek hastalığın gerekse kemoterapinin getirdiği anksiyete, yorgunluk ve depresyon gibi ruhsal bozukluklar sıkça görülmektedir. Normal populasyon verilerine göre yaşın artması ile ED sıklığı artmaktadır. Ancak burada yaş olarak hangi yaş değerinin ya da aralığının alınacağı net değildir. Normal populasyon verilerine bakıldığında 60 yaş altında veya üstünde olmanın, ED sıklığında yaş eşiği olarak alınması doğru bir yaklaşımdır. Bizim çalışmamızda 50 yaşın altında ve üstünde olmanın ED sıklığı için bir farklılık ortaya koymadığı görülmektedir. Benzer şekilde, hastalık evresinin ve eğitim durumunun da gerek depresyon gerekse ED açısından anlamlı bir farklılık ifade etmemektedir. Lenfoma tanısı alan erkek hastalarda tedavi sürecinde hayat kalitesinin korunması çok önemlidir. Cinsel yaşam özellikle genç hastalarda oldukça önemli olup hayat kalitesini belirleyen ana unsurlardan bir tanesidir. Bu nedenle bu hastaların tedavi süresince sağlıklı bir cinsel hayat yaşamaları için gerekli destek ve tedavilerin yapılması gereklidir. Erektil fonksiyon sağlıklı, bir cinsel yaşam için temeldir. Bu grup hastalarda ED nedenlerin doğru belirlenmesi tedavinin temelini oluşturmaktadır. ED'nin multifaktöriyel etyolojisi göz önüne alındığında tek bir sebep ortaya koymak mümkün değildir. Ancak çalışmamızda da açıkça görüldüğü üzere, bu hastalarda tedavi süresince ana neden depresyon ve ilişkili psikojenik nedenlerdir. Organik nedenler genelde uzun dönem takiplerde ağırlık kazanmaktadır. Bu hastalarda tedavi süresince hastaların psikojenik yönden yakın takip edilmesi, anksiyete ve depresyon yönünden detaylı olarak değerlendirilmesi gereklidir. Bu değerlendirmelere göre farmakolojik veya psikolojik tedavilerin başlanması ve kemoterapi sürecinin bu destekle devam ettirilmesi hayat kalitesini belirgin olarak artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Erectile Dysfunction (ED), while not a life-threatening condition, adversely impacts the quality of life. In both Hodgkin and Non-Hodgkin lymphomas, life expectancy has been significantly prolonged with current therapeutic modalities. The considerable incidence of lymphomas in younger age groups and their escalating frequency underscore the heightened importance of quality of life in these patients. Similar to all cancer patients, psychiatric morbidities such as anxiety, fatigue, and depression are commonly observed in lymphoma patients, stemming from both the disease itself and the ensuing chemotherapy. Based on data from the general population, the prevalence of ED increases with advancing age. However, the precise age value or range to be considered a threshold is often ambiguous. Considering a cutoff of 60 years of age in the general population is a reasonable approach for stratifying ED prevalence. Conversely, in our study, being below or above the age of 50 did not demonstrate a significant difference in the incidence of ED. Likewise, neither the disease stage nor the educational status was found to be a statistically significant differentiator concerning either depression or ED. The preservation of quality of life during the treatment period is paramount for male patients diagnosed with lymphoma. Sexual function is a particularly important factor, especially in younger patients, and constitutes one of the key determinants of life quality. Consequently, providing the necessary support and interventions to ensure these patients maintain a healthy sexual life throughout their treatment is essential. Healthy erectile function is fundamental for a healthy sexual life. Accurately identifying the etiologies of ED in this patient cohort is central to effective management. Given the multifactorial etiology of ED, attributing it to a single cause is not feasible. Nevertheless, as clearly demonstrated in our study, the primary cause during the treatment period in these patients is depression and related psychogenic factors. Organic etiologies typically become more pronounced in long-term follow-up. Close psychogenic monitoring of these patients throughout treatment, with detailed assessment for anxiety and depression, is warranted. Based on these evaluations, the initiation of appropriate pharmacological or psychological treatments, and the continuation of the chemotherapy regimen with this integrated support, will significantly enhance their quality of life.