A smart monitoring network for hybrid energy system by using iot
Iot kullanarak hibrit enerji sistemleri için akıllı bir izleme ağı
  1. Tez No: 958008
  2. Yazar: ANMAR YAHYA TAHER AL MIHYAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojilerini kullanan hibrit yenilenebilir enerji sistemleri için akıllı bir izleme ağının tasarımını, geliştirilmesini ve uygulanmasını ele almaktadır. Araştırma, gerçek zamanlı izleme ve kontrol yoluyla yenilenebilir enerji entegrasyonunun verimliliğini, güvenilirliğini ve performansını iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Bu tez, yeşil enerjiye olan artan talebi karşılamak için rüzgar türbini ve fotovoltaik (PV) teknolojilerini entegre eden hibrit bir yenilenebilir enerji sisteminin tasarımını ve uygulamasını incelemektedir. Yaklaşım, hibrit sistemin performansını tasarlamak, simüle etmek ve analiz etmek için mühendislik, yenilenebilir enerji sistemleri ve bilgi teknolojisini içeren çok disiplinlidir. Arka plan, yenilenebilir enerji entegrasyonu için motivasyon ve çalışmanın hedefleri giriş bölümünde sunulmuştur. Bir sonraki araştırma projelerinin temelini atmak için, aynı şekilde Bir sonraki araştırma projelerinin temelini oluşturmak için, akıllı izleme ağları, hibrit enerji sistemleri ve Nesnelerin İnterneti tabanlı enerji yönetimi çözümleri hakkındaki önceki araştırmalar da dahil olmak üzere literatürün kapsamlı bir genel bakışı sağlanmıştır. Yaklaşan araştırma için zemin hazırlamak amacıyla, literatür taraması akıllı izleme ağları, hibrit enerji sistemleri ve IoT tabanlı enerji yönetim çözümlerine ilişkin gözden geçirilmiş çalışmaları da içermektedir. Parametre çıkarma, MATLAB'da Kod Üretimi ve performans tahmini sorunu, PV ve WT sistemlerinin modelleme ve simülasyonu bölümlerinde kapsamlı bir şekilde açıklanmıştır. Donanım geliştirme bölümü, hibrit enerji sisteminin gerçek zamanlı izlenmesi için bir ağ oluşturmak amacıyla sensörlerin, dönüştürücülerin ve kontrol sistemi bileşenlerinin tasarımını ve entegrasyonunu göstermektedir. Sistemin performansı, bulut platformlarından, akıllı telefon uygulama arayüzlerinden ve gerçek zamanlı izleme verilerinden görselleştirmeler kullanan sonuç bölümlerinde kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bölümler, derinlemesine analiz ve görselleştirme yoluyla operasyonel dinamikler, sistem verimliliği ve enerji üretim kalıpları hakkında içgörüler sunmaktadır. Pratik uygulama aşamasında, hibrit enerji sisteminden gerçek zamanlı veri toplamak için donanım bileşenleri dağıtılır. IoT tabanlı iletişim protokolleri, uzaktan izleme ve kontrolü mümkün kılarak enerji üretimi, depolama ve kullanımının optimizasyonunu kolaylaştırır. Araştırma, hibrit yenilenebilir enerji sistemlerinin performansını iyileştirmede izleme ağının ölçeklenebilirliğini ve güvenilirliğini göstermektedir. Özetle, hibrit enerji sistemlerinin tasarımı, uygulanması ve değerlendirilmesine kapsamlı bir temel sağlayarak, bu tez hızla genişleyen yenilenebilir enerji konusuna katkıda bulunmaktadır. Araştırmanın amacı, teori-pratik uçurumunu kapatarak sürdürülebilir enerji çözümlerinin uygulanmasını hızlandırarak çevre dostu ve daha dayanıklı bir enerji geleceğini teşvik etmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the design, development, and implementation of a smart monitoring network for hybrid renewable energy systems using Internet of Things (IoT) technologies. The research aims to improve the efficiency, reliability, and performance of renewable energy integration through real-time monitoring and control. This thesis examines the design and implementation of a hybrid renewable energy system which integrates wind turbine and photovoltaic (PV) technologies to satisfy the growing demand for green energy. The approach is multidisciplinary, involving engineering, renewable energy systems, and information technology to design, simulate, and analyze performance of the hybrid system. Background, motivation for renewables integration and objectives of the study are presented in the introduction. To lay the ground for the next the research projects, the equally overview of the In order to build the foundation for the next research projects, a comprehensive overview of the literature is provided, including previous research on smart monitoring networks, hybrid energy systems, and Internet of Things-based energy management solutions. To prepare ground for the forthcoming research, a survey of the literature also incorporates reviewed works of smart monitoring networks, hybrid energy systems and IoT-based energy management solutions. Parameter extraction, Code Generation in MATLAB, and performance estimation Issue are widely described in the chapters of modeling and simulation of PV and WT systems. The hardware development chapter shows the design, and integration of sensors, converters, and control system constituents to effectively construct a network for the real-time monitoring of the hybrid energy system. The system's performance is thoroughly examined in the results chapters, which make use of visualizations from cloud platforms, smartphone application interfaces, and real-time monitoring data. The chapters offer insights into operational dynamics, system efficiency, and patterns of energy generation through in-depth analysis and visualization. In the practical implementation phase, hardware components are deployed to collect real-time data from the hybrid energy system. IoT-based communication protocols enable remote monitoring and control, facilitating optimization of energy generation, storage, and utilization. The research demonstrates the scalability and reliability of the monitoring network in improving the performance of hybrid renewable energy systems. In summary, by providing an extensive foundation to the design, implementation, and assessment of hybrid energy systems, this thesis adds to the rapidly expanding subject of renewable energy. The goal of the research is to promote an environmentally friendly and more resilient energy future by expediting the implementation of sustainable energy solutions by bridging the theory-practice divide.