3-amino-5-metil izoksazol grubu içeren imin bileşiklerinin sentezi, karakterizasyonu, elektrokimyasal özellikleri, biyolojik aktiviteleri ve teorik çalışmalarının incelenmesi
Investigation of synthesis, characterization, electrochemical properties, biological activities and theoretical studies of imines containing 3-amino-5-methyl isoxazole group
  1. Tez No: 958009
  2. Yazar: TUNCAY DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜHAN ÖZDEMİR ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması üç aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada 3-amino-5-metil izoksazol reaktifi ile farklı aldehitlerden imin bileşikleri (Schiff bazları) sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşikler sırasıyla; 2-ter-butil-6-[(5-metil,1,2-oksazol-3-il)imino]metilfenol (Tbsal-izo) 5-metoksi-2-[(5-metil-1,2-oksazol-3-il)imino]metilfenol (4-Meosal-izo); 3-(2-metoksifenil)- N- (5-meti-1,2-oksazol-3-il) propan- 1- imin (2-Meosin-izo); 1-(2,4-dimetoksifenil)-N-(5-metil-1,2oksazol-3-il)metanimin (2,4-diMeo-izo). Sentezlenen bileşiklerin yapıları element analizi (CHNS), 1H-NMR, 13C-NMR ve FT-IR spektroskopik yöntemlerle analiz edilmiş ve erime noktaları tayin edilmiştir. İkinci aşamada, sentezlenen bileşiklerin biyolojik aktiviteleri incelenmiştir. Sentezlenen Schiff bazlarının Gram-pozitif bakteriler (Staphylococcus aureus ATCC 29213 ve Staphylococcus epidermidis ATCC 35984) ve Gram-negatif bakterilere (Escherichia coli ATCC 25922 ve Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853) karşı antibakteriyal aktiviteleri in vitro olarak test edilmiştir. Ayrıca antifungal aktiviteleri (Candida Albicans ATCC 10231 ve Candida Parapsilosis ATCC 22019) in vitro olarak test edilmiştir. Tezin son aşamasında sentezlenen bileşiklerin bakteri ve mantar enzimleriyle moleküler etkileşimlerini incelemek amacıyla moleküler yerleştirme çalışmaları (Molekuler doking) gerçekleştirildi. Ayrıca sentezlenen bileşiklerin farmakokinetik davranışları için ADME çalışmaları yapıldı ve hesaplamalar bileşiklerin iyi ilaç benzeri davranışlar gösterdigini desteklemiş oldu. Ayrıca, izoksazol halkası içeren Schiff bazlarının elektrokimyasal davranışları, susuz ortam olan 0,1 M tetrabütilamonyum-tetrafloroborat (TBATFB) içeren asetonitril (ACN) içeren çözeltisinde, camsı karbon elektrot (GCE) üzerinde belirli bir potansiyel aralığında dönüşümlü voltametri (CV) yöntemi kullanılarak incelendi. Elektrokimyasal ölçümler, üç elektrotlu hücreye sahip CHI 660B model potansiyostat kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
This master's thesis study was carried out in three stages. In the first stage, imine images (Schiff bases) were synthesized from different aldehydes with 3-amino-5-methyl isoxazole reagent. The synthesized images are; 2-tert-butyl-6-[(5-methyl,1,2-oxazol-3-yl)imino]methylphenol (Tbsal-iso) 5-methoxy-2-[(5-methyl-1,2-oxazol-3-yl)imino]methylphenol (4-Meosal-iso); 3-(2-methoxyphenyl)-N-(5-methyl-1,2-oxazol-3-yl)propan-1-imine (2-Meosin-iso); 1-(2,4-dimethoxyphenyl)-N-(5-methyl-1,2oxazol-3-yl)methanimine (2,4-diMeo-iso). The structures of the synthesized compounds were analyzed by elemental analysis (CHNS), 1H-NMR, 13C-NMR and FT-IR spectroscopic methods and their melting points were determined. In the second step, the biological activities of the synthesized compounds were investigated. The antibacterial activities of the synthesized Schiff bases against Gram-positive bacteria (Staphylococcus aureus ATCC 29213 and Staphylococcus epidermidis ATCC 35984) and Gram-negative bacteria (Escherichia coli ATCC 25922 and Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853) were tested in vitro. Also, their antifungal activities (Candida Albicans ATCC 10231 and Candida Parapsilosis ATCC 22019) were tested in vitro. In the last stage of the thesis, molecular docking studies were performed to investigate the molecular interactions of the synthesized compounds with bacterial and fungal enzymes. In addition, ADME studies were performed to estimate the pharmacokinetics of the synthesized compounds and the calculations supported that the compounds exhibited good drug-like behaviors. In addition, the electrochemical behaviors of Schiff bases containing isoxazole rings were investigated in a solution containing acetonitrile (ACN) containing 0,1 M tetrabutylammonium-tetrafluoroborate (TBATFB), which is a non-aqueous medium, using cyclic voltammetry (CV) method on a glassy carbon electrode (GCE) in a certain potential range. Electrochemical measurements were performed using a CHI 660B model potentiostat with a three-electrode cell.