Bisfenol a ile jinekomasti hastalığı arasında olası ilişki
Possible relationship between bisphenol a and gynecomastia disease
  1. Tez No: 958072
  2. Yazar: TUĞÇE NUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANSER YILMAZ DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
SAHİN, T.N. Bisfenol A ile Jinekomasti Hastalığı Arasında Olası İlişki, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Tezi, Van, 2025. Jinekomasti erkeklerde en yaygın görülen iyi huylu meme hastalığıdır ve glandüler doku büyümesi ile kendini gösterir. Bazı vakalarda spontan gerilese de birçok hastada medikal veya cerrahi tedavilere gereksinim duyulabilir. Bisfenol A ise küresel üretimi çok yüksek olan ve endokrin sistem üzerinde etkiler gösteren östrojenik bir kimyasaldır. Bu çalışmada jinekomasti hastalığı ile bisfenol A arasındaki olası ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Prospektif olarak Nisan 2024 – Haziran 2025 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı'nda yapılmıştır. Çalışmamızda 34 jinekomasti hastası ile 31 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplamda 65 olgunun serumlarında bisfenol A düzeyleri incelendi. Jinekomasti hastalarındaki incelemede serum bisfenol A düzeyi en az olan hastada 240,25 ng/L ve en yüksek 276,21 ng/L olarak bulunmuştur. Kontrol grubunda ise serum bisfenol A düzeyi en az olan hastada 122,28 ng/L ve en yüksek 141,28 ng/L olarak bulunmuştur. Jinekomasti hastalarında ortalama bisfenol A düzeyi 258,7791 ± 10,46876 ng/L ve kontrol grubunda ortalama bisfenol A düzeyi 131,4668 ± 5,65178 ng/L olarak bulunmuştur (p=0,001). Çalışmamızın sonuçlarına göre jinekomasti hastalarının serumundaki bisfenol A düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur. Bisfenol A maruziyetinden korunmak jinekomasti hastalığında gerileme ve ortaya çıkışında azalma sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
SAHİN, T.N. Possible Relationship Between Bisphenol A and Gynecomastia Disease, Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center, Thesis in the Department of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery, Van, 2025. Gynecomastia is the most common benign breast disease in men and is characterized by the growth of glandular tissue. While some cases may regress spontaneously, many patients may require medical or surgical treatments. Bisphenol A is an estrogenic chemical with a very high global production that affects the endocrine system. This study aims to investigate the possible relationship between gynecomastia and bisphenol A. It was conducted prospectively between April 2024 and June 2025 at the Department of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery of Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center. In our study, bisphenol A levels in the serum of 65 subjects, 34 gynecomastia patients and 31 healthy volunteers, were examined. In the examination of gynecomastia patients, the lowest serum bisphenol A level was 240.25 ng/L and the highest was 276.21 ng/L. In the control group, the lowest serum bisphenol A level was 122.28 ng/L and the highest was 141.28 ng/L. The mean bisphenol A level in gynecomastia patients was 258.7791 ± 10.46876 ng/L, and the mean bisphenol A level in the control group was 131.4668 ± 5.65178 ng/L (p=0.001). According to the results of our study, bisphenol A levels in the serum of gynecomastia patients were found to be statistically significantly higher than in the control group. Protection from bisphenol A exposure may lead to regression of gynecomastia and reduce its occurrence.