Ratlarda bisfenol A ile oluşturulan testiküler toksikasyon üzerine hesperidinin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of hesperidin on testicular toxication induced by bisphenol A in rats
- Tez No: 776657
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Bisfenol A (BPA) epoksi reçinelerinden tüm plastiklere kadar yaygın kullanıma sahip bir ksenoöstrojendir. Kalp, karaciğer, testis ve beyin gibi birçok doku ve organda hasara yol açtığı iyi bilinmektedir. Çalışmamızda BPA ile oluşturulan testis hasarında antioksidan, antiinflamatuar, antiapoptotik gibi özellikleri bilinen Hesperidinin koruyucu rolünü araştırdık. Materyal Metod: Bu çalışmada toplam 52 Spraque-Dawley ırkı erkek rat kullanıldı. Hayvanlar 4 eşit grubu random olarak dağıtıldı. Gruplar; Grup1: Kontrol, Grup2: Hesperidin(50mg/kg-ig/gün), Grup3: Bisfenol A(100mg/kg-ig/gün), Grup4: Bisfenol A(100mg/kg-ig/gün) + Hesperidin(50mg/kg-ig/gün) olarak belirlendi. Deneysel süreç 14 gün boyunca devam etti. Deneyler sonunda ratlardan alınan doku örneklerinden histopatolojik, immunohistokimyasal ve ELISA yöntemi kullanılarak analizler yapıldı. Ratlardan alınan sperm örneklerinde motilite, yoğunluk, ölü ve anormal sperm oranları belirlendi. Serum örneklerinde ise ELISA yöntemi kullanılarak analizler tamamlandı. Bulgular: Deney sonunda BPA uygulanan ratlardan alınan testis dokularından ELISA yöntemiyle yapılan analizlerde oksidatif stres ile ilgili olarak MDA düzeyinin yüksek olduğu, SOD, Katalaz, GSH ve GPx düzeylerinin ise düşük olduğunu tespit ettik. İnflamasyon ile ilgili olarak ise IL-1β, TNF-α, IL-6 ve COX-2 düzeylerinin yüksek olduğu, IL-10 düzeyinin ise düşük olduğunu gördük. Yine Apoptozis ile ilgili olarak p38 MAPK ve p53 düzeylerinin yüksek olduğunu belirledik. Testosteron sentezinde görevi bulunan p450scc, 17β-HSD3 ve StAR enzimlerinin düzeylerinde azalma olduğunu gördük. BPA uygulanan ratların serumlarında ise FSH, LH ve Testosteron seviyesinin düşük olduğu görüldü. Testis dokusundaki 8-OHdG, Bax ve Kaspaz 3 düzeyinin arttığı, Bcl-2 düzeyinin ise düştüğü immunohistokimyasal yöntemle gözlendi. Grup 4'te Hesperidinin; oksidatif stres, inflamasyon, apoptozis ve steroidojenik enzimler ile ilgili değerleri, BPA'nın olumsuz etkisinden koruduğu ve ortaya çıkan verilerin kontrol ve hesperidin gruplarıyla benzer olduğu tespit edildi. Sonuçlar: BPA uygulanan ratlarda oluşan testis hasarında Oksidatif Stres, İnflamasyon, Apoptozis ve Streoidojenik enzimler üzerine Hesperidinin koruyucu etkilerinin olduğu ve bu parametrelerin fizyolojik düzeylerde kalmasında önemli bir rol oynadığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Aim: Bisphenol A (BPA) is a widely used xenoestrogen from epoxy resins to all plastics. It is well known to cause damage to many tissues and organs, such as the heart, liver, testicles, and brain. In our study, we investigated the protective role of Hesperidin, which is known to have antioxidant, anti-inflammatory, and anti-apoptotic properties, in testicular damage induced by BPA. Material and Method: A total of 52 Spraque-Dawley male rats were used in this study. Animals were randomly divided into four equal groups. Groups; Group1: Control, Group2: Hesperidin(50mg/kg-ig/day), Group3: Bisphenol A(100mg/kg-ig/day), Group4: Bisphenol A(100mg/kg-ig/day) + Hesperidin(50mg/kg -ig/day) was determined. The experimental process continued for 14 days. At the end of the experiments, histopathological, immunohistochemical, and ELISA analyzes were made from the tissue samples taken from the rats. Motility, density, dead and abnormal sperm rates were determined in sperm samples taken from rats. Analyzes of serum samples were completed using the ELISA method. Results: At the end of the experiment, we found that the MDA levels were high and the SOD, Catalase, GSH, and GPx levels were low about oxidative stress in the analyzes performed by the ELISA method from testicular tissues taken from the rats, which were administered BPA. Regarding inflammation, we found that IL-1β, TNF-α, IL-6, and COX-2 levels were high, while IL-10 levels were low. Again, we determined that p38 MAPK and p53 levels were high in apoptosis. We observed a decrease in the levels of p450scc, 17β-HSD3, and StAR enzymes, which have a role in testosterone synthesis. FSH, LH, and Testosterone levels were found to be low in the serum of rats administered BPA. It was observed by the immunohistochemical method that 8-OHdG, Bax, and Caspase 3 levels increased, and Bcl-2 levels decreased in testicular tissue. Hesperidin in Group 4 determined that the values related to oxidative stress, inflammation, apoptosis, and steroidogenic enzymes were protected from the harmful effects of BPA and the resulting data were similar to the control and hesperidin groups. Conclusions: We found that Hesperidin has protective effects on Oxidative Stress, Inflammation, Apoptosis, and Streoidogenic enzymes in testicular damage in BPA-treated rats and plays a vital role in maintaining these parameters at physiological levels.