Aromataz inhibitörleri olarak yeni triazol türevlerinin tasarımı, sentezi ve moleküler modelleme çalışmaları
Design, synthesis and molecular modelling studies of new triazol derivatives as aromatase inhibitors
- Tez No: 958087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİYE ACAR ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada 1H-1,2,4 triazol-3-tiyol bileşiğine 2'-bromo-4-siyano-asetofenon bileşiğinin ilave edilmesiyle 4-(2-((1H-1,2,4-triazol-3-il)tiyo)asetil)benzonitril bileşiği elde edilmiştir. İkinci adımda ise elde edilen bu bileşiğin NaBH4 ile indirgenmesiyle 4-(2-((1H-1,2,4-triazol-3-il)tiyo)-1-hidroksietil)benzonitril bileşiği elde edilmiştir. Son basamakta ise 2-bromoasetofenon türevlerinin ikamesiyle yeni triazol yapılı bileşikler (3a-3n) elde edilmiştir. 3a-3n bileşiklerinin östrojen reseptörü bakımından pozitif olan MCF-7 üzerinde toksisite etkisi ve aromataz enzimi üzerindeki inhibitör aktiviteleri araştırılmıştır. Sitotoksisite çalışmaları sonucunda etkili bulunan 3i, 3g, 3m ve 3n bileşiklerinin aromataz enzimini etkili bir şekilde inhibe ettiği bulunmuştur ve sırasıyla 8,59 µM, 11,98 µM, 11,41 µM ve 7,69 µM olarak bulunmuştur. Ayrıca bu bileşikler için moleküler docking çalışmaları yapılmış ve aromataz enzimi ile yapabilecekleri olası bağlar belirlenmiş. Yapılan çalışmalar bileşikler üzerinde gerçekleştirilen ADME çalışmaları ile de desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 4-(2-((1H-1,2,4-triazol-3-yl)thio)acetyl)benzonitrile compound was obtained by adding 2'-bromo-4-cyano-acetophenone compound to 1H-1,2,4 triazole-3-thiol compound. In the second step, by reducing this compound with NaBH4, 4-(2-((1H-1,2,4-triazol-3-yl)thio)-1-hydroxyethyl)benzonitrile compound was obtained. In the last step, by substituting 2-bromoacetophenone derivatives, new triazole structure compounds (3a-3n) were obtained. Toxicity effects of 3a-3n compounds on MCF-7, which is positive for estrogen receptor, and inhibitory activities on aromatase enzyme were investigated. As a result of cytotoxicity studies, compounds 3i, 3g, 3m and 3n were found to effectively inhibit the aromatase enzyme and were found to be 8.59 µM, 11.98 µM, 11.41 µM and 7.69 µM, respectively. In addition, molecular docking studies were performed for these compounds and their possible bonds with the aromatase enzyme were determined. The studies were also supported by ADME studies performed on the compounds.