In Vitro fertilizasyon yöntemiyle ve spontan gebe kalan kadınların psikolojik iyi oluş, stres ve öz şevkat düzeylerin karşılaştırılması
Comparison of psychological well-being, stress, and self-compassion levels between women conceiving via In Vitro fertilization and spontaneous pregnancy
- Tez No: 958088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AYDIN BEŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, ın vitro fertilizasyon (IVF) yöntemiyle ve spontan gebe kalan kadınların psikolojik iyi oluş, algılanan stres ve öz şefkat düzeylerinin karşılaştırmak amacıyla tanımlayıcı kesitsel bir tasarımda yürütülmüştür. Araştırma, Eylül 2024 - Ocak 2025 tarihleri arasında Gaziantep Özel Novafertil IVF Merkezi ve Kahramanmaraş Çağlayancerit Devlet Hastanesi'nde yürütülmüş ve toplam 150 katılımcı (IVF grubu: 50; spontan gebelik grubu: 100) araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları uygulanmadan önce etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Veri toplamada Tanıtıcı Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Öz Şefkat Ölçeği kullanılmıştır. Veriler Mann-Whitney U, Ki-Kare ve Spearman korelasyon testleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with a descriptive cross-sectional design in order to compare the psychological well-being, perceived stress, and self-compassion levels of women who conceived via in vitro fertilization (IVF) and spontaneously. The study was conducted between September 2024 and January 2025 at Gaziantep Private Novafertil IVF Center and Kahramanmaraş Çağlayancerit State Hospital, and a total of 150 participants (IVF group: 50; spontaneous pregnancy group: 100) were included in the study. Ethics committee approval and institutional permission were obtained before applying the data collection tools in the study. Introductory Information Form, Perceived Stress Scale, Psychological Well-Being Scale, and Self-Compassion Scale were used in data collection; data were analyzed using Mann-Whitney U, Chi-Square and Spearman correlation tests.