Ekstranodal diffüz büyük B hücreli lenfomada prognostik değerlendirme
Prognostic evaluation in extranodal diffuse large B-cell lymphoma
  1. Tez No: 958149
  2. Yazar: İBRAHİM KOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA CERAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Diffüz büyük B hücreli lenfoma (DBBHL), Hodgkin dışı lenfomalar içinde en sık rastlanan ve klinik olarak en agresif seyirli alt tiplerden biridir. DBBHL hastalarının önemli bir kısmında hastalık lenf nodları dışında, ekstranodal alanlarda da yerleşim göstermektedir. Ancak bu ekstranodal yerleşimin prognoz üzerine etkisi, özellikle tutulumun yeri ve sayısı bakımından literatürde halen tartışmalıdır. Bu çalışmada, DBBHL'de ekstranodal tutulumu olan hastaların prognozunu etkileyen klinik, patolojik, labaratuvar parametreleri ve tutulum bölgelerinin yeri ve sayısının sağkalım ve prognoz üzerine etkisini belirlemek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Şehir Hastanesi Hematoloji Kliniği'nde Ocak 2003 ve Kasım 2024 arası DBBHL tanısı alarak takip edilen toplam 161 hasta dahil edilmiştir. Hastalar, nodal ve ekstranodal yerleşimli olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Demografik veriler, tanı anındaki klinik parametreler, laboratuvar sonuçları, moleküler alt tipler ve prognostik skorlamalar retrospektif olarak analiz edilmiştir. Ekstranodal tutulumun sayısı ve yerleşim bölgeleri kayıt altına alınmış; bu verilerle Overall survival (OS), Progression-free survival (PFS) ve relaps free survival (RFS) arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 161 DBBHL hastasının %60.9'unda ekstranodal yerleşim saptanmıştır. Ekstranodal yerleşimli hastalarda ileri yaş, daha yüksek komorbidite oranı, evre III–IV hastalık, kemik iliği tutulumu ve daha yüksek R-IPI, CNS-IPI ve NCCN-IPI skorları anlamlı şekilde daha sık görülmüştür. Moleküler alt tip dağılımında ekstranodal grupta non-GCB (aktivasyon sonrası B hücresi benzeri/ABC) fenotipi baskın olarak izlenmiş ve bu alt tipin progresyonsuz sağkalımı olumsuz etkilediği gösterilmiştir (p=0.02).
Özet (Çeviri)
Aim: Diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL) is the most frequently encountered and clinically most aggressive subtype among non-Hodgkin lymphomas. In a significant proportion of DLBCL patients, the disease manifests not only within lymph nodes but also in extranodal regions. However, the prognostic impact of extranodal involvement, particularly in terms of its location and number, remains a subject of debate in the literature. This study aims to determine whether clinical, pathological, laboratory, and molecular factors, as well as the site and number of extranodal involvements, influence survival and treatment outcomes in DLBCL patients with extranodal disease, and to evaluate their prognostic significance. Materials and Methods: A total of 161 patients diagnosed with diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL) and followed up at the Hematology Clinic of Ankara City Hospital between January 2003 and November 2024 were included in the study. The patients were divided into two groups based on nodal or extranodal involvement. Demographic data, clinical parameters at the time of diagnosis, laboratory results, molecular subtypes, and prognostic scoring systems were retrospectively analyzed. The number and anatomical sites of extranodal involvement were recorded, and the relationship between these data and overall survival (OS), progression-free survival (PFS), and relapse-free survival (RFS) was statistically evaluated. Results: Extranodal involvement was identified in 60.9% of the 161 DLBCL patients included in the study. Patients with extranodal disease were significantly more likely to present with advanced age, higher comorbidity rates, stage III–IV disease, bone marrow involvement, and elevated prognostic scores including R-IPI, CNS-IPI, and NCCN-IPI. Regarding molecular subtypes, the non-GCB (activated B-cell-like/ABC) phenotype was predominant in the extranodal group and was found to be significantly associated with poorer progression-free survival (p=0.02).