Yazlık mutant (M6) kolza (brassica napus L.) hatlarının tarımsal özelliklerinin araştırılması
The Effect of different doses of gamma rays treated the seed of spring rape varieties (brassica napus L.) in M6 generation
- Tez No: 95816
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER KOLSARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YAZLIK MUTANT (Ny KOLZA ( Brassica napus L.) HATLARININ TARIMSAL ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI Bahar ARIK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Özer KOLSARICI Jüri: Prof. Dr. Neşet ARSLAN Doç. Dr. Bayram SADE Araştırma 1998 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Etolümü deneme tarlalarında yürütülmüştür. Araştırmada, Tower ve Semu 209/82 RH yazlık kolza çeşitlerine beş farklı doz seviyesinde ( 5, İS, 20, 30 ve 40 krad ) kobalt 60 ( Co60) kaynağından uygulanan gamma isminin, bitkilerde ortaya çıkardığı değişimler incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre uygulanan farklı gamma ışın dozlarının M6 generasyonunda ele alınan özelliklerin bir çoğunda olumlu yönde değişim oluşturduğu belirlenmiştir. Çiçeklerime başlangıcı ve çiçeklerime süresi kriterleri incelendiğinde» Tower ve Semu 209/82 RH çeşitlerine uygulanan gamma ışm dozlarının hatlar üzerinde etkili olduğu gözlenmiştir. Bunun sonucu her iki çeşitte de kontrol bitkilere göre erkenci hatter elde edilmiştir. Bitki boyu, anasaptaki kapsül sayısı ve bin tohum ağırlığı bakımından uygulanan gamma ışın dozlarının olumlu etkisi gözlenirken, kontrolü geçen hatlar belirlenmiştir. Tower çeşidine uygulanan gamma ışm dozlarının bitki başına tohum ağırlığı ve tohum verimi Üzerinde önemli bir etkisi saptanmamıştır. Yapılan seleksiyon sonucunda, ele alman kriterler bakımından erkenci olan ve istenilen özelliklere sahip olan A6 (20 krad), Al (15 krad), A12 (30 krad). A15 (40 krad), B25 (40 krad), B30 (40 krad), B13 (15 krad), Bil (5 krad) hatları seçilerek M7 generasyonuna aktarılacaktır. 2000, 80 sayfe ANAHTAR KELİMELER: Kolza (Brassica napus ssp, oiefera L.), Mutasyon islam, Gamma ışın dozları. Mutagen, Kilorad
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT DOSES OF GAMMA RAYS TREATED THE SEED OF SPRING RAPE VARIETIES (Brassica napus L.) IN Ms GENERATION Bahar ARIK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Özer KOLSARICI This study has been carried out at the University of Ankara, Faculty of Agriculture, Department of Agronomy. In the research, variations in plants caused by application of gamma rays at 5 different dosage levels (5, 15, 20, 30 and 40 krad) from Cobalt (Co60) source to Tower and Semu 209/82 RH of summer rapeseed species have been studied and observed. According to the research results; gamma rays applied at different doses have created positively changes on the Me generation. When the beginning of flowering time and flowering period have been observed, it's seed that the gamma ray doses applied to Tower and Semu 209/82 RH varieties have effects on lines. As a result of this; early flowering lines were obtained in reference to the control plant in both varieties. While a positive effect of gamma ray doses has been observed respect to plant height, pods number per main branch and thousand seed weight, lines surpassing the control plant have been investigated. The gamma ray doses applied to Tower variety haven't caused a significant effect on seed yield per plant and seed yield. As a result of the selection, with respect to the criteria, the lines, A6 (20 krad), Al (15 krad), A12 (30 krad), A15 (40 krad), B25 (40 krad), B30 (40 krad), B13 (15 krad), Bl 1 (5 krad), which are early maturing and have the required properties have been selected, and will be transferred to M7 generation. 2000, 80 pages KEY WORDS: Rapeseed (Brassica napus ssp. oleifera L.), Mutation breeding, Gamma ray doses, Mutagen, Kilorad