Subordinacy metodu ve schrödinger operatörünün spektral analizi
On subordinacy and analysis of the spectrum schrödinger operators
- Tez No: 95815
- Danışmanlar: PROF. DR. ELGİZ BAYRAMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Yüksek lisans Tea SUBORDINACY METODU VE SCHRODINGER OPERATÖRÜNÜN SPEKTRAL ANALİZİ Fatma Derya AYDIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik AnamÜm Dalı Danışman : Prof. Dr. Elgjz BAYRAMOV Bu tezde sunulan Subordinacy teorisi [0,oo)* daki bir boyutlu Schrödinger operat&runun d2 spektnummun detaylı ve tam olarak tanımlanmasını sağladı. £ = - 7T+^(r) at operatörü sfîrda regüler ve sonsuzlukta limit nokta dunımımda olması ile birlikte V(r) lokal întegrallenebilİr. Bu tez dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümünde, ŞnhnnfiıiBfly metpdu Üe ilgili hîlgilflr ve hfoa tanımlar verilmiştir. hrind bölümde, Weyl-A!tematifi incelenmiştir. Bu alternatif Nannark* m teoremlerine uygulanmışta*. Üçüncü bölümde, 91 üzerindeki bir ölçü ve ölçünün minimal taşıyıcısı tanımlandı. mfz)* analitik fonksiyonunun sunr karekterlerini inceledik. Spektntmun aynstuılmasım spektral Ölçünün mutlak sürekli, sİngüler sürekli ve noktasal parçalanrnn minimal taşıyıcıları açısından tanımladık. Dördüncü bölümde ise m(z)' nin sunr karakterleri acısından Lu=xu diferansiyel dWdemimn Subordinate çözümlerinin varlığı için gerek ve yeter koşullan ispatladık. Sonuç olarak, Spektral Teorideki bazı iyi bumen sonuçları gösterdik. 2000, 57 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Trtchmarsh fonksiyonu, spektral ölçü, ölçülerin rmrnmal taşıyıcıları, sürekli spektrum, salmmıh olmayan, muit noktası ve çemberi, Borel Sb'eltjes ölçüsü, Lebesgue ölçüsü, Subordinate çözümü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ON SUBORDINACY AND ANALYSIS OF THE SPECTRUM SCHRODINGER OPERATORS Fatma Derya AYDIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor : Prof. Dr. Elgiz BAYRAMOV The theory of the Subordinacy presents in tins thesis enables a detailed and several characterization of the spectrum of one-dimensional Schrödinger operators on [0,co) to be established. L = v+V(r) is regular at 0 and in the ümit point case at infinity dr with V(r) locally integrable. This thesis consists of four sections, The information and some definitions related with the Subordinacy method are given in the first section. In the second section, Weyl-AUemative is examined and this alternative applies to Naimark's theorems. In the third section, a minimal support of a measure and a measure on W are described. We examine the boundary behaviour of an analytic function m(z) and describe a decomposition of the spectrum in terms of minimal supports of the absolutely continuous, singular continuous, and pure point parts of the spectral measure In the fourth section, we deduce necessary and sufficient conditions for the existence of Subordinate solutions of Lu=joi in terms of the boundary behaviour of m(z). In conclusion, we show some well known results in spectral theory. 2000, 57 pages KEY WORDS : Trtchmarsh function, spectral measure, a minimal support of a measure, cortfmuous spectrum, nonoscüatory, limit point and circel, Borel Stiehjes measure, Lebesgue measure, Subordinate solution.