Savaş sonrası kentsel yeniden yapılandırma yaklaşımları halep öğrneği
Post-war urban planning approaches,aleppo as a case study
  1. Tez No: 958254
  2. Yazar: RÜYA AZİZE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZADEH REZAFAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, savaş sonrası kentlerin yeniden yapılandırılmasında kullanılan kentsel planlama yöntemlerinin Halep örneği üzerinden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, savaş sonrası kentsel planlamanın temel ilkeleri, uluslararası örnekler ışığında ele alınmaktadır. Bu kapsamda, Berlin, Bosna Hersek ve Beyrut gibi savaş sonrası yeniden yapılanma süreçlerinden geçmiş kentlerin planlama yaklaşımları karşılaştırmalı olarak araştırılmaktadır. Suriye İç Savaşı sırasında Halep kenti büyük ölçüde yıkıma uğramış ve kent dokusu ciddi zarar görmüştür. İç Savaşı sırasında yıkıma uğrayan Halep'in özellikle eski ve yeni kentsel dokusu arasındaki ilişki, savaş sonrası kentsel planlama sürecinin en kritik unsurlarından biri olarak ele alınmaktadır. Çalışma, savaş sonrası yeniden yapılandırma çalışmalarında Halep'in eski kentsel dokusunun yeni yapılaşma ile nasıl entegre edilebileceği üzerinde durmaktadır. Bu kapsamda, tarihi kent dokusunun modern şehircilik anlayışıyla nasıl bütünleştirilebileceği konusu incelenmektedir. Bu bağlamda, mekânsal sürekliliğin sağlanması, yıkılan alanların modern fonksiyonlarla yeniden canlandırılması ve kent kimliğinin sürdürülebilir bir şekilde yeniden inşa edilmesi araştırmanın temel odak noktalarından biridir. Çalışmanın temel bulguları, savaş sonrası kentlerin yeniden yapılanma süreçlerinde eski ve yeni doku arasındaki geçişin dengeli bir şekilde sağlanmasının, kentsel süreklilik ve kimlik açısından kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Bu bağlamda, çalışma savaş sonrası kentsel planlamada uygulanabilecek alternatif kentsel planlama ve tasarım yaklaşımlarını, uluslararası örnekler üzerinden tartışarak, Halep'in yeniden yapılanma sürecine katkı sağlayabilecek öneriler sunmaktadır. Sonuç olarak, savaş sonrası kentlerin planlanmasında sadece fiziksel yeniden yapılanma değil, aynı zamanda eski ve yeni kent dokusunun bütünleşmesi, işlevsel ve estetik sürekliliğin sağlanması gibi konuların da dikkate alınması gerektiği ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate urban planning methods used in the reconstruction of post-war cities through the example of Aleppo. The study examines the basic principles of post-war urban planning in the light of international examples. In this context, the planning approaches of cities that have undergone post-war reconstruction processes, such as Berlin, Bosnia and Herzegovina, and Beirut, are comparatively investigated. During the Syrian Civil War, the city of Aleppo was largely destroyed and its urban fabric was seriously damaged. The relationship between the old and new urban fabric of Aleppo, which was destroyed during the Civil War, is considered as one of the most critical elements of the post-war urban planning process. The study focuses on how the old urban fabric of Aleppo can be integrated with new construction in post-war reconstruction studies. In this context, the issue of how the historical urban fabric can be integrated with the modern urban planning approach is examined. In this context, ensuring spatial continuity, revitalizing destroyed areas with modern functions, and sustainably rebuilding urban identity are among the main focal points of the research. The main findings of the study show that ensuring a balanced transition between the old and new fabric in the reconstruction processes of post-war cities plays a critical role in terms of urban continuity and identity. In this context, the study discusses alternative urban planning and design approaches that can be applied in post-war urban planning through international examples. It offers suggestions that can contribute to the reconstruction process of Aleppo. As a result, it is stated that in the planning of post-war cities, not only physical reconstruction but also issues such as the integration of the old and new urban fabric and ensuring functional and aesthetic continuity should be considered.