Network of actors and politics of position in intervening heritage places in Antakya, Hatay
Kültürel miras alanlarına müdahalede aktör ağı ve konumlanma politikaları, Antakya, Hatay
  1. Tez No: 958255
  2. Yazar: SELEN TUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Miras alanları, insan ve insan dışı etkilerle şekillenen, zamanın etkisine açık; kültürel, ekonomik ve politik güçler arasında sürekli müzakereye tabi dinamik çevrelerdir. Bu karmaşıklık, çok katmanlı ve çok kültürlü kentsel bağlamlarda daha da yoğunlaşır. Farklı yorumlar, paydaşların konumları ve zamansal dinamikler, koruma müdahalelerini daha da karmaşık hale getirir. Zengin ve kesintisiz bir kentsel geçmişe sahip olan Antakya, bu tür bir ortamın örneğini oluşturur. Zaman içerisinde Antakya'nın çeşitli miras değerleri parçalı müdahalelere maruz kalmış; bu müdahaleler, farklı sosyo-kültürel geçmişlere, mekânsal aidiyetlere ve güç ilişkilerine sahip aktörlerin çelişen değer, beklenti ve çıkarlarını yansıtmıştır. Bu zorluklar, Şubat 2023'te yaşanan yıkıcı depremler sonrasında daha da artmış; yerel halk ile mekân arasındaki ilişki radikal biçimde değişmiş, mevcut değer sistemleri sarsılmış ve miras yönetişim ağları yeniden şekillenmiştir. Bu bağlamda Antakya, miras koruma müdahalelerinin başarı ve başarısızlık mekanizmalarını incelemek için hızlandırılmış bir kentsel laboratuvar haline gelmiştir. Afet sonrası, farklı aktörlerin değişen koşullara yanıt olarak pozisyonlarını yeniden belirlemeleri ve ağlarını harekete geçirmeleri sürecini eleştirel biçimde incelemek için bir fırsat sunmaktadır. Bu araştırma, koruma müdahalelerinin insan, mekân, nesne ve uygulamalar arasındaki karmaşık etkileşimlerle şekillendiğini; kaynakların harekete geçirilmesinin ise aktörlerin değerleri, kapasiteleri ve ilişkisel dinamiklerinden derin şekilde etkilendiğini savunmaktadır. Bu çalışma, bütüncül bir koruma yaklaşımının eksikliğine neden olan değer çatışmaları, aktör kapasitesinin yetersizliği ve dışsal faktörlerin etkisi gibi ölçülebilir nedenleri ortaya koyarak, daha kapsayıcı ve bütüncül kültürel miras politikalarının ve yaklaşımlarının geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Çalışma, çok katmanlı ve çok kültürlü miras alanlarının karmaşıklığına daha etkili yanıt verebilecek müdahale biçimlerine dair kavrayış geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Heritage places are dynamic environments shaped by human and non-human influences, affected by time and subject to ongoing negotiation among cultural, economic, and political forces. This complexity intensifies in multi-layered and multicultural urban contexts, where divergent interpretations, stakeholder positions, and temporal forces complicate conservation interventions. Antakya, with its rich and continuous urban history, exemplifies such a setting. Over time, its diverse heritage has been subject to fragmented interventions, often reflecting the conflicting values, expectations, and interests of actors with differing socio-cultural backgrounds, spatial affiliations, and power relations. These challenges were further amplified following the devastating earthquakes of February 2023, which radically altered the relationship between people and place, disrupted existing value systems, and reconfigured networks of heritage governance. In this context, Antakya has emerged as an accelerated urban laboratory to examine the mechanisms behind the success or failure of heritage conservation interventions. The post-disaster landscape offers a unique opportunity to critically explore how various actors reposition themselves and mobilize their networks in response to shifting conditions. This research claims that conservation interventions are shaped by complex interactions among people, places, objects, and practices, where the mobilization of resources is deeply influenced by actors' values, capacities, and relational dynamics. By identifying measurable causes leading to fragmented/holistic approaches, shared/conflicting values, and sufficient/insufficient capacities, this study aims to contribute to the development of more integrated and context-sensitive heritage. Ultimately, it offers critical insights into how heritage conservation can more effectively engage with the complexities inherent in multilayered and multicultural urban environments.