Mardin 2023 Türkiye Kick Boks Şampiyonası seyircilerininserbest zaman doyum düzeylerinin algılanan kaliteyeetkisi
The effect of free time satisfaction levels of Mardin 2023Turkish Kickboxing Championship audiences on perceivedquality
  1. Tez No: 958393
  2. Yazar: BERK İRFAN KADAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM BAYRAKDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada, Mardin 2023 Türkiye Kick Boks Şampiyonası'na katılan 460 seyircinin serbest zaman doyum düzeylerinin, organizasyona yönelik algıladıkları kalite üzerindeki etkisi incelenmiştir. Nicel yönteme dayalı çalışma da veriler, Beard ve Ragheb (1980) tarafından geliştirilen ve Gökçe ve Orhan (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan Serbest Zaman Doyum Ölçeği ile Bayraktaroğlu ve Katkat (2017) tarafından geliştirilen Spor Organizasyonlarında Algılanan Kalite Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır.Araştırmada nicel yöntem kapsamında anket tekniği kullanılmış; veriler SPSS 2024 ile analiz edilmiştir. t-testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri sonucunda, doyum düzeyi ile algılanan kalite arasında pozitif ve anlamlı ilişki saptanmıştır (r = 0.64, p < .001). Düzenli spor yapan ve eğitim düzeyi yüksek bireylerin kalite algısı daha yüksektir (p < .01), cinsiyet farkı bulunmamıştır.Sonuçlar, serbest zaman doyumunun spor organizasyonlarının algılanan kalitesini anlamlı ölçüde etkilediği ortaya konmuştur. Bu bulgu, spor organizasyonlarının yalnızca sportif etkinlik sunmakla kalmayıp, katılımcıların sosyal, kültürel ve psikolojik gereksinimlerini karşılayacak biçimde bütüncül olarak planlanması gerektiğine işaret etmektedir. Öneri olarak; Elde edilen bulgular, seyircilerin serbest zaman doyum düzeylerinin, spor organizasyonlarına ilişkin kalite algısını anlamlı biçimde etkilediğini ortaya koymakta ve organizasyon planlamasında seyirci memnuniyetinin merkezi bir unsur olarak değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of free time satisfaction levels of 460 spectators attending the Mardin 2023 Turkey Kickboxing Championship on their perceived quality of the organization. In this quantitative method-based study, data were collected through the Free Time Satisfaction Scale developed by Beard and Ragheb (1980) and adapted to Turkish by Gökçe and Orhan (2011) and the Perceived Quality in Sports Organizations Scale developed by Bayraktaroğlu and Katkat (2017). Survey technique was used within the scope of the quantitative method in the study; data were analyzed with SPSS 2024. As a result of t-test, ANOVA, correlation and regression analyses, a positive and significant relationship was found between satisfaction level and perceived quality (r = 0.64, p < .001). Individuals who do regular sports and have a higher level of education have a higher perception of quality (p < .01), and no gender difference was found. The results showed that free time satisfaction significantly affects the perceived quality of sports organizations. This finding indicates that sports organizations should not only offer sports activities but also be planned holistically to meet the social, cultural and psychological needs of the participants. As a suggestion; The findings obtained reveal that the leisure satisfaction levels of the spectators significantly affect the quality perception of sports organizations and show that spectator satisfaction should be considered as a central element in organization planning.